Connect with us

Magazin

Çiftlik Bank davasında mahkeme başkanı ve avukatın arasında geçen diyalog ilginç anlara sahne oldu

on

ÇİFTLİKBANK , DAHA ÖNCE HAYVAN OTELİ ADIYLA MÜTEŞEBBÜS İBRAHİM YILDIZ,IN ÜLKE KALKINMASI İÇİN HAZIRLADIĞI BİR PROJE OLUP BU PROJENİN BAZI KİŞİLER TARAFINDAN KOPYALANDIĞI VE BU İŞİN OLUŞUMUNDA SİYASİ KİŞİLER VE BİR MAFYA ÜÇGENİYLE  HAYATA GEÇİRİLDİĞİ KONUSUNDA DERİN İZLER VAR.ÇOK YAKINDA BU TOSUNCUK ÖLÜ BULUNURSA ŞAŞIRMAYIN.

Binlerce kişinin dolandırılmasına ilişkin 5’i firari 48 sanığın yargılandığı Çiftlik Bank davasının görülmesine devam edildi. Mağdurlar, sisteme para yatırdıklarını ve sanıklardan şikayetçi olduklarını söyledi. Duruşmada mahkeme başkanı ve firari sanık Osman Naim Kaya’nın avukatı arasında geçen diyalog ise ilginç anların yaşanmasına neden oldu.

Binlerce kişinin kar vaadiyle dolandırılmasına ilişkin aralarında ‘tosuncuk’ lakabıyla tanınan firari sanık Mehmet Aydın’ın da bulunduğu 48 sanıklı Çiftlik Bank davasının 8. celsesi görüldü. Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz 12 sanık ve 11 mağdur ile taraf avukatları katıldı. Duruşmaya firari sanık Osman Naim Kaya’nın avukatı ve mahkeme başkanının diyaloğu damga vurdu.

Avukat, Kaya’nın Uruguay’da ev hapsinde olduğunu ve ifadesinin alınmasını talep etti. Mahkeme başkanının “Müvekkilinin adresini biliyor musunuz?” diye sorması üzerine bilmediğini söyleyen avukata, mahkeme başkanı “Adresi bilmiyorsanız sanığı Uruguay’da nasıl bulacağız?” diyerek tepki gösterdi.

MAĞDURLAR ŞİKAYETÇİ OLDU

Duruşmada söz alan mağdur Orhan Çabalak, “Özel bir ayakkabı fabrikasında işçi olarak çalışıyorum. Sanıkları şahsi olarak tanımıyorum. Bu sistemi sosyal medya ve televizyonlardaki reklamlardan öğrendim. 35 bin lira para yatırdım. 4 bin lirasını geri aldım” diyerek şikayetçi olduğunu söyledi. İşsiz olduğunu söyleyen mağdur Mustafa Arslantaş, “Sanıkları tanımıyorum. Çiftlik Bank’ı arkadaşımdan öğrendim. Sisteme 25 bin lira para yatırdım. 8 bin lira geri aldım” dedi.

Mağdurlardan Seybetullah Tutal, Çiftlik Bank isimli sistemi sosyal medyadan öğrendiğini söyleyerek, “18 bin lira para yatırdım, 4 bin lirasını geri aldım. Şikayetçiyim” diye konuştu. Çiftlik Bank’a 60 bin lira yatırdığını söyleyen Serdar Başkan, “Paranın 20 bin lirasını geri aldım” diyerek sanıklardan şikayetçi olduğunu söyledi.

“162 BİN LİRA ALACAĞIM VAR”

Çiftlik Bank’a 100 bin lira civarında para yatırdığını belirten Kezban Gider Sağlık, “Sistemde kaldığım süre içerisinde kazanç sağlayarak bir miktar geri aldım ancak bu aldığım kısmı da sisteme yatırdım. Bu nedenle anapara olarak yatırmış olduğum paradan hiç iade almadım. Kazancımla birlikte 162 bin civarında bir alacağım olmuştur. Şikayetçiyim” dedi. Diğer mağdurlar da söz alarak sisteme belli miktarda para yatırdıklarını ve sanıklardan şikayetçi olduklarını söyledi.

FİRARİ SANIK URUGUAY’DA EV HAPSİNDEYMİŞ

Firari sanık Osman Naim Kaya’nın avukatı, “Müvekkilim Uruguay’da işlediği suçtan dolayı ev hapsindedir. Uluslararası İstinabe ile ifadesinin alınmasını talep ediyoruz” dedi. Bunun üzerine mahkeme başkanı Yaşar Barutçu, “Müvekkilinizin adresini biliyor musunuz?” dedi. Sanık avukatı ise bilmediğini söyledi. Mahkeme başkanı, “Adresi bilmiyorsanız sanığı Uruguay’da nasıl bulacağız?” diye sordu.

Bunun üzerine diğer sanık avukatları da söz alarak müvekkilleri hakkındaki mevcut tedbirlerin ve adli kontrol kararlarının kaldırılmasını istedi.

TALEPLER REDDEDİLDİ

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar hakkındaki adli kontrol tedbirleri ve banka hesapları, gayrimenkul, araçlar üzerinde bulunan tedbirlerin kaldırılması yönündeki talepleri reddetti. Firari sanıklar Mehmet Aydın, Fatih Aydın, Cengiz Samur, Osman Kaya ve Niyazi Karakoç hakkındaki yakalama kararının devamına hükmeden mahkeme, duruşmayı eksikliklerin giderilmesi için erteledi.

3 BİN 762 KİŞİ MÜŞTEKİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 26 Mart 2018 tarihinde hazırlanan iddianamede, 3 bin 762 kişi müşteki, 48 kişi ise şüpheli yer aldı. Şüphelilerin bu sistem aracılığıyla 132 bin 222 katılımcıdan, 1 milyar 139 milyon 972 bin 622 lira toplandığı, katılımcılara bu dönemde 687 milyon 838 bin 995 lira geri ödeme yapıldığı anlatıldı.

FİRARİ SANIKLARIN İADELERİ İSTENDİ

Sistem bünyesinde faaliyet gösteren tüm şirketlere kayyım atandığı, örgütün para alışverişini sağlamak üzere kullandığı tüm banka hesaplarında yer alan paralara el konulduğu ve örgüte ait olup ele geçirilen tüm dijital materyallerin bilirkişi eşliğinde incelendiği, gerekli kurumlardan raporların temin edildiği belirtildi. Firari sanıklar Mehmet Aydın, Fatih Aydın, Osman Naim Kaya ve Cengiz Samur’un Brezilya, Uruguay, KKTC ve ABD adli makamlarından iadesinin istendiğinin belirtildi.

REKOR CEZA İSTEMİ

İddianamede, firari sanık Mehmet Aydın’ın da aralarında bulunduğu 18 örgüt yöneticisinin, “suç işlemek amacıyla örgüt kurma/yönetme”, “bilişim sistemlerini araç olarak kullanma suretiyle nitelikli dolandırıcılık”, “ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık” ve “suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama” suçlarından 22 bin 580’er yıldan 75 bin 260’şar yıla kadar hapsi istendi.

Örgüt üyeleri ve yardım edenlerin aralarında bulunduğu 30 sanık hakkında ise, “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma”, “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte yardım etme”, “suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama” suçlarından toplamda 5’er 13’er yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Kaynak: İHA

Devamını Gör
Yorum Yap

Notice: Undefined variable: user_ID in /home/u7595186/public_html/wp-content/themes/zox-news/comments.php on line 49

You must be logged in to post a comment Login

Yorumun

Magazin

Avustralya’da orman yangınlarında en az 350 koala öldü

on

Avustralya’nın New South Wales eyaletindeki orman yangınlarında 350 koalanın öldüğün açıklandı. Öte yandan uzmanlar, koalaların 2050’ye kadar neslinin tükenebileceği yorumunu yaptı.

Avustralya’nın New South Wales eyaletindeki orman yangınlarında bir koruma alanındaki en az 350 koalanın öldüğü açıklandı.

Port Macquarie Koala Hastanesi’den Sue Ashton, Lakes Inn Nature adlı bölgedeki koalaların üçte ikisinin kurtarılamadığını söyledi.

2 bin hektarlık bir alanda 15 ayrı noktada devam eden yangınlar nedeniyle bölgede yaşayanlar tahliye edilmişti.

Kıyılardaki okaliptüs ağaçlarında yaşayan koalalar orman yangınlarının ilk kurbanlarından biri oluyor.

Bu hayvanlar yangınlarda ağaçların tepesine tırmanarak ve yumru haline gelerek kendilerini korumaya çalışıyor.

Yavrularını keselerinde taşıyan ve günlerinin ortalama 18 saatini uyuyarak geçiren koalaların, üzerinde yaşadıkları ağaçların yanması halinde kurtulma şansları olmadığı belirtiliyor.

“2050’YE KADAR NESİLLERİ TÜKENEBİLİR”

Avustralya’ya özgü hayvanların sayıları son yıllarda hızla azalmaya başladı.

Ülkede doğal ortamlarında 43 bin kadar koalanın yaşadığı tahmin ediliyor.

Koala ölümleri, yaşam alanlarını kaybetmelerine, hastalıklara, köpek saldırılarına ve iklim değişikliğine bağlanıyor.

Uzmanlar, sayılarının bu hızda azalmaya devam etmesi halinde, bu yüzyılın ortasında kadar doğal ortamlarında yaşayan koala nüfusunun tamamen yok olabileceği uyarısında bulunuyor.

BBC

Devamını Gör

Magazin

Cem Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı’nın davetine gidemiyor! Nedenini açıkladı

on

Komedyen Cem Yılmaz, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki resepsiyona katılamayacağını bildirdi. Yılmaz sosyal medyadan yaptığı açıklamada “Nazik davet için teşekkür eder, yarın Mehmetçik Vakfı yararına yapacağım gösteri nedeniyle katılamayacağımı bildiririm” dedi.

Komedyen Cem Yılmaz, kişisel Twitter hesabında yaptığı açıklamayla yarın Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenecek resepsiyona katılamayacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde 29 Ekim Cumhuriyet’in 96. yıl dönümü nedeniyle resepsiyon düzenlenecek.

ÇOK SAYIDA SANATÇI DAVET EDİLDİ

Cumhurbaşkanlığı, birçok ünlü ismi resepsiyona davet etti. Bu isimlerden biri de Cem Yılmaz oldu. Kendisine gelen davetiyeyi Twitter hesabından paylaşan Cem Yılmaz, gösterisi olduğu için resepsiyona katılmayacağını duyurdu.

“NAZİK DAVET İÇİN TEŞEKKÜRLER”

Yılmaz, paylaşımında şu ifadeyi kullandı: “29 Ekim Cumhuriyetimizin 96.yıl dönümü vesilesiyle yapılan resepsiyona nazik davet için teşekkür eder, yarın Mehmetçik Vakfı yararına yapacağım gösteri nedeniyle katılamayacağımı bildiririm. Çok yaşasın Cumhuriyetimiz. Güzellikler hepimizin olsun.”

VİDEO: Cem Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı’nın davetine gidemiyor! Nedenini açıkladı

Devamını Gör

Magazin

Altı yıl aradan sonra geri dönen Behzat Ç. bitiyor mu?

on

Altı yıl aradan sonra internet dizisi olarak geri dönen Behzat Ç’nin yeni sezonda BluTV ile anlaşamadığı iddiası gündeme bomba gibi düştü.

Başrollerini Erdal Beşikçioğlu, İnanç Konukçuoğlu ve Canan Ergüder’in oynadığı Behzat Ç. dizisi altı yıl aradan sonra internet dizisi olarak geri döndü. Kadrosuna yeni isimlerin katıldığı ve bölümü soluksuz izlenen dizinin yeni sezonda BluTV ile anlaşamadığı için yayınlanmayacağı iddia edildi.

45 DAKİKALIK SÜRE 60 DAKİKAYA ÇIKARILDI

BluTV, dizinin 45 dakikalık formatını 60 dakikaya çıkaracağını ve yeni sezon çekimlerinin de yakında başlayacağını duyurmuştu. Diğer yandan yeni sezonda ‘Harun’ gibi klasikleşmiş karakterlerin geri döneceğine dair söylentiler ortaya atılmıştı.

“PROJE DURDU, ANLAŞAMADILAR”

Webtekno’nun iddiasına göre Behzat Ç., beşinci sezon için yapım öncesi aşamasındayken iptal oldu. Dizide Behzat’ın ağabeyi Şevket’e hayat veren Ege Aydan, Instagram hesabındaki bir gönderisine yapılan yoruma yanıt verdi. Aydan, yeni sezonun vaktini soran bir takipçisine, “Proje durdu ne yazık ki anlaşamadılar” şeklinde yanıt verdi. Aydan, yorumunu kısa süre sonra sildi.

SESSİZLİĞİNİ KORUYORLAR

Behzat Ç. hakkında yapılan haberlere ve hayranların baskılarına rağmen heniz BluTv’den bir açıklama gelmedi.

Devamını Gör

Köşe Yazıları

yazılar

SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERLE

SÖZÜN DOĞRUSU EVLİLİK/ EVET GENÇLERİMİZİ AYNEN ÖZGÜR BEYİN DEDĞİ GİBİ BİR EVE KOYARAK ONLARI EVLENMİŞ SAYIYORUZ,BİZ BU TAVSİYELERE KULAK VERECEK...

yazılar

özgür türk sorunlar ve çözümler ile artık you tube de

Okunma Sayısı: 373

yazılar

SÖZÜN DOĞRUSU / DAYANAMIYORUM BU ADALETSİZLİĞE..! HAYKIRIYORUM..!

Bu kadar insanın ölümüne sebep olan fetonun kancık itleri ve çekirdek kadro denilen şerefsiz soysuz hainler sanki hiç suçları yokmuş...

yazılar

ARINÇ,A KOZMİK ODA KONUSU NİHAYET AÇIKÇA SORULDU..SİZMİ AÇTIRDINIZ..?

Konuk olduğu yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bülent Arınç, “Kozmik Oda’yı siz mi açtırdınız” sorusuna “Hayır, bu külliyen yalandır ve...

#BAŞATIMI/HEZİMETMİ #BAŞATIMI/HEZİMETMİ
yazılar

BAŞARIMI….YOKSA ….?

Barış pınarı harekatı için medyada ,sosyal platformlarda çok şekilde söylemler oldu,peki objektif olarak bakıldığında gerçekten bir tehditole geri adımmı,yoksa bir...

yazılar

MEHMET SİYAM KESİMOĞLU,BAŞIN SAĞOLSUN..

KIRKLARELİ belediyesinin başarılı belediye başkanı annesinin vefaat ı ile sarsıldı,anne melahat kesimoğlu ani vefaati ile tüm kırklarelini yasa boğdu,melahat kesimoğlu...

yazılar

SİBER KAHRAMANLAR….!

Siz görmesenizde onlar çalışıyor,kendilerine gelen mail yoluyla her türlü ihbarı değerlendirip sonuç almak için gerekli hareketi başlatıyorlar,24 saat kesintisiz çalışıyorlar,nerede...

yazılar

BİR BOZKURT DAHA GÖÇ EYLEDİ.

Ülkü Ocakları’nın kurucu genel başkanı Aytekin Yıldırım, hayatını kaybetti. Ülkü Ocakları’nın kurucu genel başkanı Aytekin Yıldırım, bu sabah evinde hayatını...

#KÜRTLERE MUAZZAM PARA VERDİK.. #KÜRTLERE MUAZZAM PARA VERDİK..
yazılar

YPG VE KÜRTLERE MUAZAM PARA VERDİK..OLMADI.

trump, YPG’ye yapılan destekle ilgili, “Kürtler bizimle birlikte savaştı, ama bunu yapmaları için onlara muazzam para ödendi, donanım verildi” dedi....

#HAMİDİYE ..HERKES SUSAR. #HAMİDİYE ..HERKES SUSAR.
yazılar

SÖZÜN DOĞRUSU / HAMİDİYE DEYİNCE HERKES SUSAR..!

1902 YILINDA ABDÜLHAMİT han tarafından ilk su fabrikası olarak kurulduğundan bu yana İTANBUL AHALİSİNE milli bir su markası olarak hizmet...

Trending

Kangal Yazılım Copyright © 2014 OrionMedyaTv