Connect with us

Teknoloji

Deprem sonrası telsiz satışları 3 kat arttı

on

Deprem sonrası telsiz satışlarının 3 kat arttığını belirten satıcılar, “Çekim mesafesi nedir?”, “Depremde kullanabilir miyiz?” gibi sorularla karşılaşıyor. Bireysel telsizlerin ancak 1 grup arasında haberleşmeyi sağlayabileceğini belirten TRAC Başkanı Şaşa ise, “Bireysel telsizlerle polis veya sağlık ekiplerine ulaşmak mümkün değil” dedi.

Silivri’de meydana gelen 5,8 şiddetindeki depremin ardından mobil şebekelerdeki iletişim kopukluğu vatandaşları telsiz gibi alternatif iletişim araçlarına yöneltti. Depremden sonra 16 milyonluk şehirde hemen telefonlarına sarılan vatandaşlar, GSM şebekelerinin çöküşü ile yakınlarına ulaşamadı. İletişimin kesintiye uğraması bazı İstanbulluları telsize yöneltti.

“SATIŞLAR ARTTI”

Eminönü’ndeki Mobil Elektronik İletişim Haberleşme ve Güvenlik Sistemleri’nin sahibi Fatih Obruk, siparişlerinin arttığını belirterek, “Hali hazırda insanlar iletişim kopukluğuyla birlikte telsize yöneldi. Özellikle ‘Çekim mesafesi nedir, ne amaçla kullanabiliriz, depremde kullanabilir miyiz’ gibi sorularla karşılaştık. İletişim ağlarının çökmesi ile lisans gerekmeyen telsizler maksimum 5 kilometre gibi bir mesafede iletişim olanağı verdiği için, okulu, iş yeri ve evi aynı üçgende olan insanlar koordinasyonu sağlamak için bayilere başvurdu. Bayilere gönderdiğim kolilerde de geçtiğimiz hafta büyük bir artış oldu. Depremden sonraki hafta 3 koli telsiz siparişi geldi. Ayrıca alışveriş sitelerinden de kullanıcılara ulaşıyoruz. Tedarik ettiğimiz bayilerin dışında internette de satışlar arttı” ifadelerini kullandı.

“ARTIK TELSİZLERİN İSMİ DEĞİŞTİ”

Perpa Ticaret Merkezi’nde telsiz satışı yapan Damla Kaya, “Deprem sonrasında insanlarda iletişim ihtiyacı doğduğu için satışlar yükseldi. Artık telsizlerin ismi değişti. Gelenler ‘Deprem telsizi’ var mı diye soruyorlar. Bugün (önceki gün) 70 çalışanı olan bir kurumsal firma aradı. ‘Firmamız her çalışanımıza birer telsiz tedarik edecek. Bununla ilgili fiyat araştırması yapıyoruz’ dediler. Ayrıca bire bir gelenler de oldu. Her gelen, aile başına 3-5 tane telsiz aldı. 3 kilometreye kadar çekim alanı olanlar 150 TL, 15 kilometreye kadar olanlar ise 550 TL’ye satılıyor” dedi.

“BİREYSEL TELSİZLER BAŞKA FREKANSLARA GİREMEZ”

Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Başkanı Aziz Şaşa ise, vatandaşların satın aldığı telsizlerle, ancak aileleri ile ile bir kanaldan iletişim kurabileceklerini söyledi: “Bireysel telsizler başka frekanslara giremez. Önemli olan afet sırasında yardım isteme noktası. Telefonlar gittiği zaman göçük altına ambulansa, itfaiyeye, emniyete nasıl ulaşacaksınız. Bunun olabilmesi için bir organizasyon gerekiyor. Şu anda Beylikdüzü İlçesi’nde pilot uygulama ile İstanbul’da 74 mahallede böyle bir çalışma yapılıyor. Bireysel frekanslar bir ağa veya organizasyona entegre olurlarsa o zaman çok daha iyi sonuçlar alırlar. İlçe ve mahalle içerisindeki iletişimi sağlamak mümkün yeterki vatandaşlar, ‘Mahalle Afet Organizasyonu’ içine dahil olsun.

“SINAVLA ÇAĞRI İŞARETİ VERİLİYOR”

Tüm Telsiz Amatörleri Derneği Genel Sekreteri Kemal Kula ise, şu bilgileri verdi:

“Telsiz sistemlerinde iki türlü haberleşme vardır. Bir simplex dediğimiz birebir haberleşme. İki telsiz arasında arada hiçbir şey olmadan yapılır. Bir de röle sistemi vardır. Bu röle sistemini kurmaya dernekler yetkilidir. Bu derneklerin kurmuş olduğu röle sistemleri sayesinde daha geniş kapsama alanına ulaşılabilir. Güçlü olarak kullanmış olunan telsiz sistemleri lisans dahilindedir. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği sınavlara girerek lisans alınabilir. Bu sınavlara girildiği zaman size çağrı işareti veriliyor. Bu çağrı işareti ile telsiz kullanabiliyorsunuz. Lisanssız telsizler ise halka açıktır. Telsiz antenleri birbirlerini gördüğü sürece 30-40 kilometreye kadar görüşebilirsiniz.” (Milliyet)

Devamını Gör
Yorum Yap

Notice: Undefined variable: user_ID in /home/u7595186/public_html/wp-content/themes/zox-news/comments.php on line 49

You must be logged in to post a comment Login

Yorumun

Teknoloji

İşini bırakıp yetiştirmeye başladığı Brahma cinsi tavuk ve horozlardan geçen yıl 200 bin lira kazandı

on

Manisa’da yaşayan Emrah Bilgi’nin, 9 yıl önce hobi amaçlı aldığı ‘Brahma’ cinsi horoz ve tavukları, geçim kaynağı oldu. Çizme fabrikasındaki işini de bırakan, beslediği horozlarla katıldığı güzellik yarışmalarında birincilikleri bulunan Bilgi, geçen yıl sattığı tavuk, horoz ve yumurtalardan toplam 200 bin lira kazandı.

Manisa’nın Şehzadeler ilçesine bağlı 1900 nüfuslu kırsal Selimşahlar Mahallesi’nde yaşayan evli ve 2 çocuk babası Emrah Bilgi (32), 2010 yılında kanatlı hayvan yetiştiriciliğine başladı. Bunun için de Cochin ve Malay ırkının melezlenmesi ile elde edilmiş, bir Asya ırkı olan, güzel ve gösterişli duruşları ile dikkat çeken ‘Brahman’ cinsi tavuk ve horozlara yöneldi. 3 bin lira kredi çekerek, Romanya’dan ‘Brahman’ cinsi 3 tavuk civcivi ve 1 horoz getirtip, tek katlı evinin bahçesinde yaptığı kümeste yetiştirmeye başladı. Civcivler yetişip tavuk oldu. Zamanla tavuk ve horozlarının sayısını çoğaltan Bilgi, yumurtaları ve yavrularını satmaya başladı. Bunun üzerine Bilgi, işi daha da büyütüp evinin 100 metrekarelik bahçesindeki kümesi de genişletti. Bilgi, geçen yıl bu işten 200 bin lira kazandı.

FABRİKADAKİ İŞİNDEN İSTİFA ETTİ

Bilgi, 5 yıl önce çizme fabrikasındaki işinden istifa edip kendisini tavuk ve horozlarına adadı. Aynı zamanda Türkiye Brahma Kulübü Başkanı ve Selimşahlar Mahallesi Muhtarı da olan Bilgi, yetiştirdiği tavuk ve horozlarla yarışmalara katıldı. Türkiye Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Federasyonu tarafından 2018 yılı Ocak ayında İstanbul’da düzenlenen Ulusal Güzellik Yarışması’nda ‘Sancak’ isimli ‘Brahma’ cinsi horozuyla birincilik elde etti. Ertesi yıl yine aynı federasyon tarafından İzmir’in Menemen ilçesindeki Göl Park’ta düzenlenen yarışmaya, bu defa yaşadığı mahalleden esinlenerek ‘Selimşah’ ismini verdiği horoz yavrusu ile katılan Bilgi, yine birinci oldu.

BİRİNCİ GELEN HOROZU 5 BİN 500 LİRAYA SATTI

Yarışmada birinciliği kazanan horozu ‘Sancak’ı 5 bin 500 liraya sattığını belirten Bilgi, şunları söyledi:

“Bu işe başlamadan önce ailemi düşündüm. ‘Tavuk ve horozlar, çocuğuma zarar verir mi?’ diye aklımdan geçirdim. Ama araştırdığımda ‘Brahma’ cinsi tavuk ve horozların uysal olduğunu ve güzelliği için beslendiğini öğrenince hemen 3 yavru tavuk ve 1 horoz alıp büyüterek, bu işe başladım. Görüntü olarak heybetli olmaları ve yaklaşık 7- 8 kiloya kadar ulaştıkları için kümes hayvanları arasında ‘Brahma’ cinsi dikkati çekiyor. Boyları 95 santimetre, ağırlıkları ise 7- 8 kiloya kadar ulaşabiliyor. İnsanlar, bu tavuk ve horozların fiyatlarını duyunca çok olduğunu düşünüp, ‘Kuzu mu satıyorsun?’ diyorlar ama bize göre, bunlar çok değerli hayvanlar.”

YUMURTANIN TANESİ 35-40 LİRADAN SATILIYOR

İşini severek yaptığını ve hayvanlarına özenle baktığını dile getiren Bilgi, “Bu hobim sayesinde geçimimi sağlamaya başladım. Bu hayvanların yumurtasını ve ürettiğim yavruları yurt içi ve dışında satıyorum. Bu cins tavuklar günde bir kez yumurtluyor. Yumurtasının tanesi iriliğine göre 35 ile 40 liradan satılıyor. Özellikle İran, Irak ve Azerbaycan’dan çok fazla talep var. Taleplere yetişemez hale geldim. Talep çok olduğu için fiyatları da yüksek. Bazen 15- 20 kişinin yumurta almak için sırada beklediği oluyor” diye konuştu.

GEÇEN YIL 200 BİN LİRA KAZANDI

Geçen yıl toplam 200 horoz ve tavuğunu sattığını belirten Bilgi, “Yumurtalarını da hesaba kattığımda 200 bin lira gibi bir kazancım oldu. Şu an toplam 50 tavuk ve horozum var. Bunların da sayısını arttırmak için çalışacağım” dedi.

Kaynak: DHAHaber Videosu: İşini bırakıp yetiştirmeye başladığı Brahma cinsi tavuk ve horozlardan geçen yıl 200 bin lira kazandı

Devamını Gör

Teknoloji

Hatay’dan dünyaya defne yaprağı ihracatı

on

Hatay’ın Yayladağı ilçesinde ormanlardan elde edilen yüzlerce ton defne yaprağı, ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılmak üzere çeşitli ülkelere ihraç ediliyor.

Suriye’nin sınırında bulunan Yayladağı ilçesinde orman köylülerinin belli başlı geçim kaynaklarından olan defne yaprağı çok amaçlı değerlendiriliyor. İlaç ve kozmetik sanayinin yanı sıra, gıda sanayinde, et yemeklerinde, balık konservelerinin yanında ve daha birçok yemek içerisinde tercih edilen defne yaprağı, kurutulup bazı işlemlerden geçmesinin ardından yurt dışına gönderiliyor.

YOĞUN TALEP VAR

Defne yapraklarını kurutup balyalanarak başta Amerika, Çin, Brezilya, Vietnam, Rusya gibi ülkelerden yoğun talep gördüğünü söyleyen işletme sahibi Abdurrahman Taşkıran, bu yıl işledikleri kuru yaprağın 600 ton olduğunu ve önümüzdeki sene bin ton ihracat hedeflediklerini söyledi.

Kurdukları Defne İşleme Tesisinde, orman köylüleri tarafından toplanan defne yapraklarının kurutma ve ayıklama işlemlerinin yapılmasının ardından balyalar şeklinde dünyanın birçok ülkesine gönderdiklerini ifade eden Taşkıran, “Orman köylüleri bize yaş olarak getirdikleri defne dallarını, bazen de dallarından ayrılmış olarak da getiriyorlar dallarından ayrılmamış defne yaprağını kesip gerek kilo bazında, gerekse ton bazında bize getiriyorlar. Defne yapraklarını teslim aldıktan sonra iş bize düşüyor. Fırınlarda kurutulması, oradan çıktıktan sonra çırpılması, kaba çöplerini aldıktan sonra bir de işleme tesisinden geçtikten hemen sonra balyalanarak yurt dışına gönderiyoruz” dedi.

Kaynak: İHAHaber Videosu: Asya ve Avrupa ülkelerine ihracat edilen defne yaprağı, Hatay’dan yola çıktı

Devamını Gör

Teknoloji

Meyveli boza üreten Bursalı firma, ABD’ye bile satış yapıyor

on

Bursa’nın 70 yıllık bozacısı, bozanın 4 çeşit meyvelisini üretti, şimdi 12 ay boza satıyor. Yılda 4 bin ton boza üreten Bursalı firma, Amerika’ya dahi eşsiz lezzetinden ihraç ediyor.

Bursa’nın 70 yıllık boza firması, ezberleri bozarak bozanın 4 çeşit meyvelisini üretmeyi başardı. Kışın vazgeçilmez içeceklerinden olan boza artık yazın da içilebilecek. Bozayı 12 ay satabilmek için yeni ürün arayışlarına başlayan firma, bozanın ananaslı, çilekli, ballı-muzlu ve orman meyvelisini üretti. Firma, bozaya yeni bir tat kazandırarak yaz kış satışını yapıyor. Meyveli bozalar tadına bakanlar tarafından çok beğenildi.

AMERİKA’YA BİLE SATIYOR

Şirketin Genel Müdürü Atakan Kuşku, “1951 yılından itibaren boza üretimi yapıyoruz. Ben ve kardeşim üçüncü kuşağız. Boza çok faydalı bir ürün, içine dışarıdan herhangi bir madde katmıyoruz. Yerli üretim olan mısır, darı ve buğday kullanıyoruz. Boza çocuklara çok faydalı, enerji veren bir meşrubat. Çocuğu olan annelerde sütü artırıyor. Biz bu ürünü 81 vilayete ve Amerika’ya satıyoruz. Eskiden sadece kış aylarında satılan bozayı 12 ay nasıl satabiliriz diye düşünürken, meyvelisini niye üretmiyoruz dedik ve meyveli bozayı yaptık. Ananas, çilek, ballı muzlu ve orman meyvelisi olmak üzere 4 çeşit meyveli boza üretimi yaptık. Özellikle çocuklara sevdirmek istedik. İçinde gerçek meyveler var. Firma olarak yılda 4 bin ton boza satıyoruz. Biz yakında Bursa’nın merkezinde bir boza evi açarak herkese bu lezzeti tattıracağız” dedi.

Kaynak: İHAHaber Videosu: Meyveli boza üreten Bursalı firma, ABD’ye bile satış yapıyor

Devamını Gör

Köşe Yazıları

yazılar

SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERLE

SÖZÜN DOĞRUSU EVLİLİK/ EVET GENÇLERİMİZİ AYNEN ÖZGÜR BEYİN DEDĞİ GİBİ BİR EVE KOYARAK ONLARI EVLENMİŞ SAYIYORUZ,BİZ BU TAVSİYELERE KULAK VERECEK...

yazılar

özgür türk sorunlar ve çözümler ile artık you tube de

Okunma Sayısı: 376

yazılar

SÖZÜN DOĞRUSU / DAYANAMIYORUM BU ADALETSİZLİĞE..! HAYKIRIYORUM..!

Bu kadar insanın ölümüne sebep olan fetonun kancık itleri ve çekirdek kadro denilen şerefsiz soysuz hainler sanki hiç suçları yokmuş...

yazılar

ARINÇ,A KOZMİK ODA KONUSU NİHAYET AÇIKÇA SORULDU..SİZMİ AÇTIRDINIZ..?

Konuk olduğu yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bülent Arınç, “Kozmik Oda’yı siz mi açtırdınız” sorusuna “Hayır, bu külliyen yalandır ve...

#BAŞATIMI/HEZİMETMİ #BAŞATIMI/HEZİMETMİ
yazılar

BAŞARIMI….YOKSA ….?

Barış pınarı harekatı için medyada ,sosyal platformlarda çok şekilde söylemler oldu,peki objektif olarak bakıldığında gerçekten bir tehditole geri adımmı,yoksa bir...

yazılar

MEHMET SİYAM KESİMOĞLU,BAŞIN SAĞOLSUN..

KIRKLARELİ belediyesinin başarılı belediye başkanı annesinin vefaat ı ile sarsıldı,anne melahat kesimoğlu ani vefaati ile tüm kırklarelini yasa boğdu,melahat kesimoğlu...

yazılar

SİBER KAHRAMANLAR….!

Siz görmesenizde onlar çalışıyor,kendilerine gelen mail yoluyla her türlü ihbarı değerlendirip sonuç almak için gerekli hareketi başlatıyorlar,24 saat kesintisiz çalışıyorlar,nerede...

yazılar

BİR BOZKURT DAHA GÖÇ EYLEDİ.

Ülkü Ocakları’nın kurucu genel başkanı Aytekin Yıldırım, hayatını kaybetti. Ülkü Ocakları’nın kurucu genel başkanı Aytekin Yıldırım, bu sabah evinde hayatını...

#KÜRTLERE MUAZZAM PARA VERDİK.. #KÜRTLERE MUAZZAM PARA VERDİK..
yazılar

YPG VE KÜRTLERE MUAZAM PARA VERDİK..OLMADI.

trump, YPG’ye yapılan destekle ilgili, “Kürtler bizimle birlikte savaştı, ama bunu yapmaları için onlara muazzam para ödendi, donanım verildi” dedi....

#HAMİDİYE ..HERKES SUSAR. #HAMİDİYE ..HERKES SUSAR.
yazılar

SÖZÜN DOĞRUSU / HAMİDİYE DEYİNCE HERKES SUSAR..!

1902 YILINDA ABDÜLHAMİT han tarafından ilk su fabrikası olarak kurulduğundan bu yana İTANBUL AHALİSİNE milli bir su markası olarak hizmet...

Trending

Kangal Yazılım Copyright © 2014 OrionMedyaTv