Connect with us

Teknoloji

ASELSAN’ın ürettiği Koral, haberleşme sistemlerini hedef alarak teröristleri kör ve sağır etti

on

Türkiye’nin Suriye’de güvenli bölge oluşturmak amacıyla düzenlediği Barış Pınarı Harekatı’nda ASELSAN tarafından üretilen Koral Elektronik Harp Sistemi teröristlerin radar ve haberleş sistemlerini etkisiz hale getirerek kör ve sağır etti.

ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilen Koral Elektronik Harp Sistemi, teröristlerin radar ve haberleşme sistemlerini etkisiz hale getirerek Barış Pınarı harekatında önemli rol oynadı.

DEVREYE SOKULDU

Fırat’ın doğusuna yönelik Barış Pınarı Harekatı saat 16.00’da başladı. Operasyon saatinde bölgede tüm iletişim sistemleri durdu. Terör örgütünün bölgede yaptığı tuzaklamalara yönelik Koral’ın devreye sokulduğu belirtildi.

KORAL ELEKTRONİK HARP SİSTEMİ NEDİR?

Koral, askeri araçlara entegre edilen ve geniş frekans bandında görev yapabilen bir radar sistemidir. Milli ve yerli sistem olan Koral, radarları kör etmek, iletişimi kesmek ve diğer bilgisayarlı sistemleri işlevinden uzaklaştırmak için geliştirildi. Koral, bir elektronik destek aracı ve 4 elektronik taarruz aracından oluşuyor. Elektronik destek aracı, hedefi çok sıkı bir şekilde takip edip hangi bantta yayın yaptığını bulduktan sonra o banttaki elektronik taarruz aracına gereken bilgileri aktarılıyor. ve hedef, elektronik taarruz aracı tarafından hedef işlevini yapamayacak hale getirilir. Yerli hava savunma sistemi Koral, Suriye sınır hattına sevk edilerek aktif hale getirilmişti. Sistemin menzilinin yaklaşık 200 kilometre olduğu belirtiliyor.

Kaynak: DHA

Devamını Gör
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment Login

Yorumun

Teknoloji

Dünyaca ünlü otomobil markalarına makine üretiyor

on

Konya’da 78 yaşındaki Mehmet İnan, 51 yıl önce öğretmenliği bıraktıktan sonra babasından devraldığı ve büyüttüğü işletmede, dünyaca ünlü otomobil markalarının yanı sıra 95 ülkeye giyotin makas, fiber lazer, panç pres ve sac işleme gibi makinelerle 30 milyon euroluk ihracat gerçekleştiriyor.

Mehmet İnan, 1966 yılında başladığı matematik öğretmenliğini iki yıl yaptıktan sonra babasının tavsiyesi üzerine aile dükkanında çalışmaya başladı. Azmiyle babasının işletmesini büyüten İnan, daha sonra giyotin makas, fiber lazer, panç pres ve sac işleme gibi makineler üretmeye başladı. İnan, bu makineleri hem dünyaca ünlü otomobil markalarına satıyor hem de 95 ülkeye ihraç ediyor. MVD Makine Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İnan, yaklaşık 13 bin metrekare kapalı alanda 165 çalışanla çeşitli makineler ürettiklerini dile getirdi.

95 ÜLKEYE 30 MİLYON EUROLUK İHRACAT

Dünyanın birçok ülkesine ihracat yaptıklarını ifade eden İnan, şunları kaydetti:

“Bugün itibarıyla Şili’den Rusya’ya, ABD’den Kanada’ya ve Avustralya’ya kadar 95 ülkeye 30 milyon euroluk ihracat gerçekleştiriyoruz. Yıllık ortalama 600 civarında makine üretiyoruz. Üretimimizin yüzde 90’ını ihraç ediyoruz. Kalite olarak muadillerimize göre çok iyi durumdayız. Hatta bir dünya markası olduğumuzu söyleyebiliriz. Çünkü Porsche ve Mercedes gibi Alman markaları ile İtalyan markası olan Maserati’ye de makine gönderdik. Bu markaların mekanik atölyelerinde bizim makinelerimiz kullanılıyor.”

“BABAM HEP ‘MATEMATİK OKU AMA İSTERSEN ÇÖPÇÜ OL’ DERDİ”

İnan, siparişle çalıştıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Dünyadaki teknolojik yenilikleri ve gelişmeleri takip eden 25 kişilik bir Ar-Ge ekibimiz var. Matematik öğretmenliğinden buraya nasıl geldiğimizi düşünecek olursak, matematik, bütün teknolojinin ve yaşamın bir parçasıdır. Bir kişinin matematiği ne kadar iyi olursa düşünme ve hareket kabiliyeti de o kadar iyi olur. Matematiği olmayan mühendis düşünemeyiz. Babam hep ‘Matematik oku ama istersen çöpçü ol’ derdi. Çünkü ‘Sıradan bir çöpçünün süpürge kullanmasıyla matematik okuyan bir çöpçünün süpürge tutması bile farklı olur’ derdi. Bunlar kafamıza yerleşti. 1950 yılında babamla başlayan işletmemizde 1974 yılından beri makine üretmeye başladık. Babam Türkiye’de ilk olarak tel kadayıf makinesini imal eden kişidir. Belki de onun bazı özellikleri bize geçmiş olabilir.”

Kaynak: AAHaber Videosu: Dünyaca ünlü otomobil markalarına makine üretiyor

Devamını Gör

Teknoloji

NASA açıkladı! 6 Mayıs 2022’de Dünya’ya çarpacak gök taşı milyonları öldürecek

on

NASA’dan tüm dünyayı korkutacak bir açıklama geldi. 2022 yılında Dünya’ya Mısır Piramidi büyüklüğünde bir gök taşı çarpacağını söyleyen NASA, milyonlarca insanın hayatını kaybedebileceğini ifade etti.

Bilim dünyası NASA’nın yaptığı açıklamayı konuşuyor. NASA, Dünya’ya yaklaşmakta olan bir asteroid olduğunu duyurdu. Yapılan açıklamaya göre bu gök taşının rotasında sapma olmazsa 2022’de Dünya’ya çarpacak.

JF1 adı verilen gök taşı, Mısır’daki Keops Piramidi büyüklüğünde.

TAM TARİHİ 6 MAYIS 2022

6 Mayıs 2022’de Dünya’ya en yakın pozisyona ulaşması beklenen gök taşının, çarpışma durumunda 230 kilotonluk bir nükleer enerjiye eş değer tahribat yaratabileceği ön görülüyor. Bu Hiroşima’ya atılan atom bombasının yaklaşık 15 katına denk geliyor.

BİR ŞEHRİ TAMAMEN YOK EDECEK

Bu tip bir felaket senaryosunda bir şehrin tamamen yok olabileceğini söyleyen NASA uzmanları, milyonlarca insanın hayatını kaybedebileceğini ifade etti. Söz konusu asteroid’in Dünya’da hangi ülkeye ya da kente çarpacağına ilişkin bilgi verilmedi.

Haber Videosu: NASA duyurdu! Dünya’ya, 2022 yılında Mısır Piramidi büyüklüğünde gök taşı çarpacak!

Devamını Gör

Teknoloji

Türkiye’nin ilk yerli otomobili olan Devrim’i 20 ayda 255 bin kişi ziyaret etti

on

Türkiye’nin ilk yerli otomobili olan ve Eskişehir’deki Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. işletmesinin bahçesinde sergilenen Devrim’i kapsamlı bakımının ardından son 20 ayda 255 bin kişi ziyaret etti.

Türkiye’nin ilk yerli otomobil olma özelliğini taşıyan ve 1961 yılında üretilen Devrim otomobili, Eskişehir’de bulunan Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. (TÜLOMSAŞ) işletmesinin bahçesinde sergileniyor. Kente gelen turistlerin yoğun ilgisini gören Devrim otomobili, 5 Eylül 2017’de başlayan kapsamlı bakımının ardından camekanlı bölmeye alınarak yeni yerine konuldu. İşletmedeki müzede ayrıca otomobilin yapımında kullanılan kaynak motoru, matkap ve torna tezgahları, imalat aşamalarının çekildiği fotoğraf makinesi, kumpas, pergel, cetvel, çizim masası, aracın kireç taşından maketi, yedek parçalar, Sivas’ta demir yollarında dökülmüş orijinal motor bloku ve çalışmaların görselleri de yer alıyor. Kente gelen turistler Devrim otomobilinin sergilendiği alanları gezerek bol bol hatıra fotoğrafı çektiriyor. Rehberler ise turistlere Devrim otomobilinin yapılış öyküsünü anlatarak bilgilendiriyor.

20 AYDA 255 BİN ZİYARETÇİ

TÜLOMSAŞ yetkilileri, kapsamlı bakımın ardından yeni yerine konulan ilk yerli otomobil Devrim’i son 20 ayda 255 bin kişi ziyaret etti. Ankara’dan tur ile Eskişehir’e gelen kafile içerisinde yer alan Gülten Candan, yerli otomobil Devrim’in hikayesini bildiğini ancak yakından görmenin çok güzel bir duygu olduğunu söyledi. Candan, “Bende çok beğendim Eskişehir’i ve burayı da çok sevdim. İlk defa geliyoruz Eskişehir’e. Tur ile geldik ve turla gezmeyi seviyorum. Daha doğrusu gezmeyi çok seviyorum ve böyle yerleri gördükçe daha çok hoşuma gidiyor. Çok güzel yerler. Türkiye’miz çok güzel bir ülke. Gezilecek çok güzel yerleri var fakat imkanlar yetmiyor tabi ki bazı yerlerde. Yetebildiği kadar gezmeye çalışıyoruz. Devrim arabasının hikayesini biliyorduk ama kendisini burada görmek gerçekten çok güzel bir duygu.” dedi.

PAZARTESİ HARİÇ HER GÜN GÖRÜLEBİLİYOR

Ankaralı Aysen Doğru ise Devrim’i yakından gördüğü için çok mutlu olduğunu ifade ederek, “Çok güzel. Küçüklüğümden beri babam galericilik işiyle uğraştı. Ford marka arabaları da biliyorum. Bu da çok hoşuma gitti çok ilginç. Yaşım 50 olduğu için ilk arabaları hatırlıyorum. Dediğim gibi çok güzel ama yakında görmek daha hoşuma gitti” diye konuştu.

Yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra Eskişehir’de ilk okullarında yoğun ilgi gösterdiği Devrim otomobili Pazartesi günleri hariç her gün görülebiliyor.

DEVRİM’İN HİKAYESİ

Eskişehir Demiryolu Fabrikaları’nda Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in talimatıyla üretilen 4 ‘Devrim’ otomobili, 1961 yılında trenle Ankara’ya götürüldü. Demiryolu kanunları gereği deposuna az akaryakıt konulan Devrim, Gürsel’in test amacıyla kullandığı sırada benzini bitip durdu. Bunun ardından trenle Ankara’dan Eskişehir’e getirilen Devrim, bir süre fabrika içinde kullanıldı. TÜLOMSAŞ’ta sergilenen 0002 şasi ve 0002 motor numaralı Devrim, lastikleri ile ön ve arka camı dışında tamamen yerli olarak 4,5 ayda üretildi. Uzun ve kısa farları ayakla çalışan, kontak anahtarı ve manuel olarak da çalıştırılabilen Devrim, bu özellikleriyle de dikkati çekiyor. Bin 250 kilogram ağırlığında ve saatte maksimum 140 kilometre hız göstergesine sahip Devrim’e güvenlik gerekçesiyle benzin konulmuyor, otomobil aküsü sökülü olarak sergileniyor.

Haber Videosu: Türkiye’nin ilk yerli otomobili olan Devrim’i 20 ayda 255 bin kişi ziyaret etti

Devamını Gör

Köşe Yazıları

ÇEK VE SENET ÇEK VE SENET
yazılar

SÖZÜN DOĞRUSU/ÇEK VE SENET..

ÇEK VE SENET NE BÜYÜK NİMET.. Hep diyoruz ya çek döndü,senet protesto oldu lanet olsun,bir daha almayacağım,biz bu şekilde gidersek...

yazılar

SÖZÜN DOĞRUSU

ATA MİRASI ÇANKAYA CUMHURBAŞKANLIĞI KÖŞKÜ YIKILIYORMU..? Şu an için akp li bakanlar ve sn.canikli tarafından hayır gündemde böyle bir şey...

yazılar

SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERLE

SÖZÜN DOĞRUSU EVLİLİK/ EVET GENÇLERİMİZİ AYNEN ÖZGÜR BEYİN DEDĞİ GİBİ BİR EVE KOYARAK ONLARI EVLENMİŞ SAYIYORUZ,BİZ BU TAVSİYELERE KULAK VERECEK...

yazılar

özgür türk sorunlar ve çözümler ile artık you tube de

Post Views: 6

yazılar

SÖZÜN DOĞRUSU / DAYANAMIYORUM BU ADALETSİZLİĞE..! HAYKIRIYORUM..!

Bu kadar insanın ölümüne sebep olan fetonun kancık itleri ve çekirdek kadro denilen şerefsiz soysuz hainler sanki hiç suçları yokmuş...

yazılar

ARINÇ,A KOZMİK ODA KONUSU NİHAYET AÇIKÇA SORULDU..SİZMİ AÇTIRDINIZ..?

Konuk olduğu yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bülent Arınç, “Kozmik Oda’yı siz mi açtırdınız” sorusuna “Hayır, bu külliyen yalandır ve...

#BAŞATIMI/HEZİMETMİ #BAŞATIMI/HEZİMETMİ
yazılar

BAŞARIMI….YOKSA ….?

Barış pınarı harekatı için medyada ,sosyal platformlarda çok şekilde söylemler oldu,peki objektif olarak bakıldığında gerçekten bir tehditole geri adımmı,yoksa bir...

yazılar

MEHMET SİYAM KESİMOĞLU,BAŞIN SAĞOLSUN..

KIRKLARELİ belediyesinin başarılı belediye başkanı annesinin vefaat ı ile sarsıldı,anne melahat kesimoğlu ani vefaati ile tüm kırklarelini yasa boğdu,melahat kesimoğlu...

yazılar

SİBER KAHRAMANLAR….!

Siz görmesenizde onlar çalışıyor,kendilerine gelen mail yoluyla her türlü ihbarı değerlendirip sonuç almak için gerekli hareketi başlatıyorlar,24 saat kesintisiz çalışıyorlar,nerede...

yazılar

BİR BOZKURT DAHA GÖÇ EYLEDİ.

Ülkü Ocakları’nın kurucu genel başkanı Aytekin Yıldırım, hayatını kaybetti. Ülkü Ocakları’nın kurucu genel başkanı Aytekin Yıldırım, bu sabah evinde hayatını...

Trending

Kangal Yazılım Copyright © 2014 OrionMedyaTv