Connect with us

yazılar

SÖZÜN DOĞRUSU / DAYANAMIYORUM BU ADALETSİZLİĞE..! HAYKIRIYORUM..!

on

Bu kadar insanın ölümüne sebep olan fetonun kancık itleri ve çekirdek kadro denilen şerefsiz soysuz hainler sanki hiç suçları yokmuş gibi tek tek tahliye ediliyor,beraat alıyorlar,zaten bunlar oyunun bir parçası olarak burada kaldılar,fetoşun yavşakları onun malikane ve çevresinde endamı yerlerini aldılar,orada aslında teslim olmak isteyen bir çok insan almanyada buluşup teslim olmak ve devlete itirafçı olmak için çeşitli yollarla mesaj yolladılar ama bu isimler kontrol altında hem abd cia hemde feto ajanları tarafından takipteler ve abd dışına çıkamıyorlar,bu bilgimiz dahilinde,ama bu gelişen olaylar beraatlar bu fetoculara moral ötesi bir hediye …bu hediyeyi veren verdiren hakimler savcılar,devlet yetkilileri kimler ise derhal bunlar belirlenmelidir,ülke nereye götürülüyor,bu konuda devlet beyden sert bir tepki bekliyorduk zaten,bu nazlı ılıcak soytarısı ve altan kardeşler alenen bu kadar suçlu iken ortada beyanlar kanıtlar varken hangi akıl mantık bunları serbest bırakır,bumuydu fetoyla mücadele,bumuydu devlete karşı işlenen suçun cezası,cezamıydı ödülmüydü bu beraatler,bunun içinmi öldü ömer halisdemirler,bunun içinmi yattı millet tankların altına,bunun içinmi köprüde ölüme doğru koştu o garipler,garip diyorum,evet millet garip diyorum,ŞEHİT DİYEMİYORUM,ÇÜNKÜ BİR MİLLETİN CANI PAHASINA ,KARŞI DURDUĞU BU FETO ÖRGÜTÜNE BERAAT LER verilirse o ölenler şehit değil garip olurlar,bu kaltak derhal yeniden içeri alınmalı,eğer tahliye verilecekse içerde yatan o askerlere,o kullanılmış öğretmenlere garibanın çocuklarına beraat verilmeli,bu işin kaymağını yemiş fetoşun burjuvari soytarılarına değil,BU MİLLETİN AKLI İLE ALAY ETMEYİN EY SİYASİLER EY ADALETİ TEMSİL EDENLER,GÜNÜ GELİR O ADALET TERAZİSİNE BU MİLLET SİZİ OTURTUR,ORAYA OTURABİLECEK KADAR DAYANABİLİRMİSİNİZ ORASINI DA SİZ DÜŞÜNÜN,BU NAZLI ILICAK KAHPESİ VE ALTAN KARDEŞLE SOYTARILARI HAKKETTİKLERİ YERE GERİ KONMALILAR,MİLLET DEVLETİNE SAHİP ÇIKACAK GÜÇTEDİR,TÜRKİYE CUMHURİYETİ HALKINDAN BAŞKA KİMSEYE MUHTAÇ OLMAZ VEDE EDİLEMEZ,BUNU BÖYLE BİLİN BİLENLERDE BİLMEYENLERE AYNEN BÖYLE ANLATSINLAR,TÜRK DEVLETİ MİLLETİYLE BİR BÜTÜNDÜR,KAHPELERE GEÇİT VERMEZ,HERKES AJANDASINA BÖYLE YAZSSIN.

Devamını Gör
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment Login

Yorumun

yazılar

YENİÇERİ BALABAN HASAN IN HİKEYESİ…!

on

13 Maddede Filmlere Taş Çıkaran Öyküsüyle İtalya’da Bir Türk Köyü “Moena”

Ana Sayfa > Haberler > Gündem

İtalyaAvusturya sınırında yer alan Moena, bir İtalyan köyüdür. Alp dağlarının en ücra köşesinde, Avusturya sınırında yer alan köy, günümüzde bir kayak merkezi olarak tanınmaktadır. 

Bu galeride, İtalya’nın Tarento bölgesinde yer alan Moena köyü ve bu köydeki 323 yıldır süregelen Türk kültürü anlatılmaktadır. Öyküyü anlatan El Turco adlı romanın, kaynak olarak kullandığımız akademik makalede kullanılmış olması galerimiz adına bir şanstır. Beğenerek ve heyecanla okuyacağınızı umuyoruz.

1. Köyün “Rione Turchia” (Türk Bölgesi) Adını Alışı

Köyün “Rione Turchia” (Türk Bölgesi) Adını Alışı
Bu adlandırmanın şaşırtıcı öyküsü bundan tam 323 yıl önce başlar. II. Viyana kuşatması sonrası bir Osmanlı askeri, İtalya’da küçük bir kasabaya sığınır. Ölmek üzere olan bu Yeniçeri askeri, köylüler tarafından tedavi edilir. İyileşince de köyden bir kızla evlenir. Kasaba halkının ‘El Turco’ adını verdiği
asker, o dönem dukalığın halktan istediği haksız vergilere karşı köyü ayaklandırır ve korur.Kendini ve Türk adetlerini bu yörenin insanlarına öyle sevdirir ki ölümünden sonra bile bu Türk gelenekleri yaşatılır

2. El Turco, Yani Hasan Kimdir?

El Turco, Yani Hasan Kimdir?
Yukarıda bahsi geçen bu olaylar Orhan Yeniaras‘ın El Turco adlı belgesel romanında anlatılmaktadır. El Turco’nun asıl adı Hasan’dır. Fakat isminden çok lakabıyla anılır. “Akranlarına göre iri yarı ve mücadeleci olduğu için ona doğan ve şahingiller familyasından, avcı ve yırtıcı bir kuş olan Balaban lakabı verilmiştir.

3. Balaban, Aslında Bir İstihbarat Subayı

Balaban, Aslında Bir İstihbarat Subayı
BalabanIV. Mehmet ve Merzifonlu Kara Mustafa zamanında yaşamış bir yeniçeridir. Sıradan bir yeniçeri olmayıp önemli başarılara imza atmış bir Osmanlı İstihbarat Subayı’dır.Köprülü döneminde keşfedilmiş ve II. Viyana Kuşatması sırasında orduya büyük yararı dokunmuştur. Bir nevi ajanlık yapan bu Türk subayı vatanını, milletini çok sevmektedir.

4. Birkaç Dil Konuşabiliyor

Birkaç Dil Konuşabiliyor
Ayrıca pek çok yabancı dil bilen bu Türk’ün meziyetleri kitapta şöyle yer alır: “Balaban, Devlet-i Âliye’ye çok yararlı hizmetlerde bulundu. Rusçadan başka Almanca ve İtalyanca da bildiğinden istihbarat toplamak için kılık değiştirerek Venedik, Viyana, Berlin ve Roma’ya defalarca girip çıkmıştı. Bu görevleri sırasında çoğunlukla rahip kılığına girerdi.

5. Balaban’a Verilen Gizli Görev

Balaban'a Verilen Gizli Görev
Devlet-i Âliye’nin önemli bilgiler edinmesinde rolü olan Balaban‘dan dönemin Sadrazamı ve ordunun Serdar-ı Ekremi olan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa bir hizmet ister. Balaban, Viyana’da bulunan on iki Türk ajanından haber alınamadığı için oraya giderek neler olup bittiğini bir an önce öğrenip gelmelidir. O büyük bir heyecanla bu görev için çalışırken hazırlıklar da tamamlanmaktadır.  Kanuni’nin fethedemediği Viyana, bu sefer kuşatılacaktır.

6. Balaban’ın Ölümü Bile Göze Alarak Sadrazama Söylediği Tarihi Sözler

Balaban'ın Ölümü Bile Göze Alarak Sadrazama Söylediği Tarihi Sözler
Balaban bu duygularla görevini yerine Kara Mustafa Paşa, Viyana’yı kuşatma düşüncesini padişaha vakti zamanında açmadığı için bu harekâtın vicdan azabını çekmeye başlamıştır. Bu yüzden taarruzu ağırdan almaktadır.Balaban bu duruma dayanamaz ve haddini aştığını bile bile şunları söyler: “Paşam, şu anki hâl ve şartlar kaleye hemen taarruzu gerekli kılmaktadır. Ok yaydan çıkmıştır bir kere, izin verin hedefini bulsun. Omzunuza konan zafer kuşunu göremiyorsunuz. Yüz binlerce askerin ve bir o kadar da şehidin beklediği zaferi murdar etme hakkına sahip değilsiniz. Son olarak demem o ki hemen hücuma geçmezseniz Allah sizi affetse bile şehitler affetmeyecektir!”  

7. Tez Kellesi Vurula!

Tez Kellesi Vurula!
Bu konuşmanın elbet bir bedeli olmalıdır. Zira sıradan bir yeniçerinin sadrazamla böyle konuşması o güne kadar görülmüş bir şey değildir. Sadrazam da bu duruma hiddetlenmiş ve Yeniçeri Ağası’na Balaban’ın kellesini vurmalarını söylemiştir. Yeniçeri Ağası ise bu konuda tıpkı Balaban gibi düşünmekte ve onun nasıl yürekli bir yiğit olduğunu bilmektedir.

8. Ve Kaçış…

Ve Kaçış...
Bu yüzden olsa gerek Balaban‘ı cellâda götürecek neferlere teslim ederken ellerini gevşek bağlar. Bağlar ki kaçsın! Bu kaçışa Sadrazam da göz yummuştur. Paşa’nın neden Balaban‘ı takip ettirmediğini, neferleri ve Yeniçeri Ağası’nı neden sorgulamadığını hiç kimse, hiçbir zaman öğrenememiştir. Belki de II. Viyana bozgunu Balaban’ı haklı çıkarmıştır.

9. Bir Başına Savaşına Devam Ediyor

Bir Başına Savaşına Devam Ediyor
Ordudan kovulan bu Türk askeri, elinden geldiğince vatanı için savaşmaya devam etmiş ve başarıları düşmanların da dikkatini çekmiştir. Düşmanlarıyla girdiği amansız bir mücadelede, düşmanları ölürken o yaralanmıştır. En son hatırladığı atının üstünde yaralı bir hâlde nereye gittiğini bilmeden kaçışıdır

10. Köye Getirilişi

Köye Getirilişi
El Turko romanına göre, Balaban’ı Moena‘lı Mariana ve kardeşi dağda kuzularını otlatırken fark ederler. Çalılıkların arasında gördükleri yabancının ölmüş olduğunu düşünürler. Daha sonra dedeleri ve köy halkı yabancıyı köye getirir, iyileşmesi için uğraşırlar.Balaban kendine geldiğinde köy halkından olup biteni dinler. Bu küçük köyün kocaman yürekli insanları ona yardım edip iyileştirmiştir. Balaban artık gidebileceği bir yeri olmadığını bilmenin hüznüyle bu köyü kendi köyü beller.

11. Halk Onu, O da Halkı Çok Sever

Halk Onu, O da Halkı Çok Sever
Zamanla hem köy halkı onu benimser hem de o bu köyü. Bilgisini, görgüsünü, her şeyini onlarla paylaşır. Bu İtalyan köyünde Türklüğü yaşatır. İtalyanca bildiğinden köylüyle rahatça anlaşabilmektedir.Gel zaman git zaman El Turco -köylüler ona bu adı koymuştur- köyde huzurlu ve sakin bir hayat yaşarken bir gün bir olumsuzlukla karşılaşır

12. Adeta Akira Kurosawa’nın Seven Samurai (7 Samuray) Filmi

Adeta Akira Kurosawa'nın Seven Samurai (7 Samuray) Filmi
Alman derebeyleri köye gelir ve haraçlarını alıp, köyü yağmalayıp giderler. Özgürlüğüne düşkün Türk buna anlam veremez ve onlara savaşmayı öğretir. Ok ve yay yapımını, ateşli silahları velhasıl savaş tekniğiyle ilgili bildiği her şeyi öğretir. Moenalılar ona minnettardır. Çünkü özgürlük ve kahramanlık kavramlarını o benimsetmiştir onlara. El Turco’nun 323 yıl geçmesine rağmen hatırasının yaşatılmasını belki de buna borçludur..

13. Mutlu Son

Mutlu Son
Moena’ya barış, huzur ve bolluk götüren soydaşımız, yani El Turco kendisini kurtaran Mariana ile evlenir ve ömrünün sonuna kadar bu şirin köyde yaşar. O günden bugüne Moena köyü La Turchia ya da Rione Turchia olarak anılmaktadır.
Devamını Gör

yazılar

KAHRAMANLARI YOKETMEYİN…!

on

MAALESEF destansı tarihimizde kahramanları hep kendi ellerimizle yada güce yakın olanların elleriyle ya yok etmişiz yada sürgün etmişiz,örneklerimi yok,balaban hasanın vezir karamustafa paşaya söylediği o tarihi sözlerden dolayı ölüme mahkum edilişini arkadaşlarının ona kıyamayışından kaç hasan demeleri,ulubatlı hasanıda unutmamak lazım,ulubatlı hasan o bayrağı oraya diktiğinde ona dava açsalardı,bayrağı oraya asarken 40 kişiyi öldürdün deselerdi,hasan ne düşünürdü,ulan o bayrağı oraya asanın derdi değilmi,işte konyada kadir şeker de kadını döven adama müdahale etmiş kadını kurtarmak isterken olay bu akdeye gelmiş,sizce kadir şeker bu adamı oarada gerçekten öldürmek istemiş olabilirmi,biz sanmıyoruz,bu tarz müdahalelerde esas oğlan yetti gari diyerek karşı tarafın üstüne yürüsede bu bir fizik ve teknik olayı dayakta yiyebilir,hatta canından olabilirdi,eğer bu kahramana ceza verilir ise tüm kadınlar yalnızdır,kimse böyle bir yardıma asla kalkışmaz ve kurtarmak için salak süpermen olmak istemez,o zaman toplum magandalar,ahlaksızlar ve korkaklar ülkesi olacaktır,böyle bir toplum olacaksak,ki oraya doğru tam gaz gidiyoruz,yok olsun bitsin bu toplum,KADİR ŞEKER DAHA SAVCIYA ÇIKAR ÇIKMAZ TUTUKSUZ YARGILANMALIYDI,HENÜZ ÇOK GEÇ DEĞİL,DİREKT ACİL MAHKEMEYE ÇIKARILIP,TUTUKSUZ YARGILANMAK ÜZERE SERBEST BIRAKILMALI,KADINLAR ADINA,MASUM GENÇ KIZLAR ADINA,YAŞANILIR BİR TOPLUM ADINA VE HATTA YENİ KAHRAMANLARIN OLUŞMASI ADINA KADİR ŞEKER DERHAL SERBEST KALMALI VE EMNİYET BU GENCE ETTEN DUVAR KORUMALAR VERMELİ,Kİ TOPLUMDAKİ YAVŞAKLAR MAGANDALAR BU ÜLKENİN KAHRAMANLARA NE KADAR DEĞER VERMEYE BAŞLADIĞINA ŞAHİT OLMALI,,,KADİR ŞEKER SERBEST KALMALI,HEMDE ADALETİN TECELLİSİ İLE HAYDİ TOPLUM OLARAK BUNA ÖNEM VERELİM.NE DERSİNİZ…

Devamını Gör

yazılar

BUGÜN CAN DİYECEĞİM AHMET CAN AVŞAR…..O BİR ÇOCUKTU.!

on

AŞAĞIDA YAZANLAR HER HABER KANALININ YAZDIĞI RUTİN ŞEYLER,BEN SİZE BUGÜN AHMET CAN AVŞAR I YAKINDAN TANIYAN BİRİSİ OLARAK ANLATACAĞIM,BU ÇOCUK HAYALLERİ OLAN OKUYAN AİLESİYLE YAŞAYAN BİR ANAKUZUSU, DİĞER YANDA 50 YAŞLARINDA SUÇ DOSYASI KABARIK NUFUS KAĞIDI OLAN BİRİSİ,BU İKİ UÇ NOKTA NASIL OLUYOR,DA BİR ARAYA GELİYOR VE TOPLUMDA GELECEĞİNE KURŞUN ATAN BİRİYLE HAYALLERİ OLAN BİR GENÇ ÇOCUK KARŞILAŞIYOR VE GÖGSÜNE 5 POMPALI TÜFEK KURŞUNU SIKILABİLİYOR,BU NASIL BİR TOPLUMDA BİR ARADA YAŞAMAK,YAŞATILMAK YADA ZORUNLU KALMAK,BİR İNSAN OLARAK İZAH EDİN KENDİNİZE,YAHUT BIRAKIN BU ÇOCUĞUN YERİNDE SİZİN KENDİ ÇOCUĞUNUZ OLDUĞUNU HAYAL EDİN,LÜTFEN…!SİZ GERÇEKTEN BİR GÜRÜLTÜ İÇİN O ÇOCUĞA BAĞIRSANIZ,ÇOCUK GELSE SİZE VELEV,Kİ KÜFÜR ETSE AKLI BAŞINDA EVLAT SAHİBİ BİRAZDA VİCDANI OLAN YA O ÇOCUĞUN KULAĞINI ÇEKER,YA TOKAT ATARSINIZ,YADA HADİ OĞLUM İŞİNE GİT SEN ASLANSIN DER OLAYI KAPATIRSINIZ,AMA BU YARATIK O ÇOCUĞA DİREKT POMPALIYI ELİNE ALIP GÖGSÜNE 1 DEN FAZLA ATEŞ EDİYOR,VE O MASUM ORADA ÖLÜYOR,DEĞİLMİ,ÖLEN SADECE O ÇOCUKMU,CENAZEDE AHMEDİM NEREYE GİDİYORSUN DİYE BAĞIRAN ANNE ÖLMEDİMİ,O YAŞLI GÖZLERLE BAKAN BABA ÖLMEDİMİ,O KIZKARDEŞ ÖLMEDİMİ,O ABİ ÇARESİZCE YIKILMADIMI,O ANNE BABA O ÇOCUĞA EVDE BİLE ÜŞÜTME OĞLUM DİYEREK ÇORABINI GİYDİRİRKEN , O KATİL NASIL KIYDI AHMET CAN,A.TOPLUMDA NASIL CANAVARCA İNSANLARLA YAŞADIĞIOMIZI ANLIYABİLİYORMUSUNUZ,O MASUMU,O TOPRAĞA GÖMDÜK,ASLINDA TOPLUM OLARAK KENDİMİZİDE O TOPRAĞA GÖMMEMİZ LAZIMDI,ÇÜNKÜ AHMET CAN AVŞAR HEMŞİRELİK OKUMUŞTU,BİR HASTAHANEDE İŞE GİRECEKTİ,EV OLACAKTI,AİLE OLACAKTI NE OLDU,CANVARIN BİRİ BİR SİLAH SIKTI VE O HAYAT BİTTİ,İŞTE OLAN BU,İŞTE YAZILMAYAN BU,GAZETEDE ASLA OKUYAMAYACAĞINIZ HABER BU,BU ASLINDA BİR HABER DEĞİL,BİR HAYATIN DİZELERİYDİ,ASLINDA BİR ÇOCUĞUN VE BİR ANNENİN BABANIN HAYALLERİYDİ,YAZIK OLDU AHMED CAN ,A YAZIK OLDU GENÇ HAYALLERE,AHMETLER ÖLMESİN,DEVLET OLARAK GAYRİMEŞRUYU HAYATIMIZDAN UZAKLAŞTIRIN,YADA ONLARA PROFÖSYONEL CEZA CERİNKİ BİR CANIN BEDELİ BİR KURŞUN OLMASIN,

NOT..BU OLAYIN FAİLİ HALEN BULUNAMADI,ALDIĞIMIZ DUYUMLARA GÖRE GÜRCİSTANA YASADIŞI YOLLARDAN GİDECEKMİŞ,BU KONUDA EMNİYET GÜÇLERİNİN BU KONUYA ACİLEN EĞİLMESİNİBU CANİNİN ACİLEN YAKALANARAK AİLENİN VE TOPLUMUN ADALET DUYGULARININ AZDA OLSA TATMİN EDİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ,BU OLAY BENCE EMNİYET GÜÇLERİNİN ONURU OLMASI GEREKİR,

İstanbul Büyükçekmece’de park halindeki otomobilde müzik dinleyen 3 genç, gürültü yaptıklarını söyleyen çevredeki bir kişiyle tartışmaya başladı. Kısa sürede kavgaya dönen tartışmada bir kişi otomobildeki gençlere silahla ateş etti. Olay yerinde ağır yaralanan 20 yaşındaki Ahmet Can Avşar kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Olay, Atatürk Mahallesi’nde 04.00 sıralarında meydana geldi. İddiaya göre 20 yaşındaki Ahmet Can Avşar iki arkadaşıyla birlikte sokak üzerinde otomobillerini park ederek müzik dinlemeye başladı. Çevrede oturan bir kişi otomobilden gelen müzik sesi ve gençlerin yaptığı gürültüden rahatsız olduğunu söyleyerek tartışmaya başladı. Tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. Aracından silahını alan kişi gençlere ateş etti. Göğsüne isabet eden kurşunla Ahmet Can Avşar yaralandı. Avşar’ı yaralı olarak Beylikdüzü Devlet Hastanesine götüren arkadaşları bir yandan polise haber verdi.

ARKADAŞLARI POLİSTEN YARDIM İSTEDİ

Yaralı arkadaşlarını hastaneye götüren gençler, yolda karşılaştıkları polis ekiplerine durumu anlatarak yardım istedi. Gençlerin polisle karşılaştıkları anlar güvenlik kameralarıyla kaydedildi.

“BİR EVDEN ATEŞ EDİLDİĞİ SÖYLENDİ”

Murat Girgin, “Burada esnafım. Saat 04.00 sıralarında birini vurulduğunu söylediler. Polis ekipleri araştırmaya geldi. Kamera kayıtlarını incelediler. Bende burada uyuyorum. Öyle bir şey duymadım. Bu bölgede olduğunu biliyorum. Bir evden ateş edildiği söylendi. Müzik sesi duyulmadı olsa ben duyardım. Burada kalıyorum. Yüksek sesle müzik dinlenseydi duyardım” dedi.

Olayla ilgili çalışma başlatan polis ekipleri şüpheliyi yakalamak için çalışma başlattı.

Devamını Gör

Arşivler

Köşe Yazıları

yazılar

YENİÇERİ BALABAN HASAN IN HİKEYESİ…!

13 Maddede Filmlere Taş Çıkaran Öyküsüyle İtalya’da Bir Türk Köyü “Moena” Ana Sayfa > Haberler > Gündem İtalya–Avusturya sınırında yer alan Moena, bir İtalyan köyüdür. Alp dağlarının en...

yazılar

KAHRAMANLARI YOKETMEYİN…!

MAALESEF destansı tarihimizde kahramanları hep kendi ellerimizle yada güce yakın olanların elleriyle ya yok etmişiz yada sürgün etmişiz,örneklerimi yok,balaban hasanın...

yazılar

BUGÜN CAN DİYECEĞİM AHMET CAN AVŞAR…..O BİR ÇOCUKTU.!

AŞAĞIDA YAZANLAR HER HABER KANALININ YAZDIĞI RUTİN ŞEYLER,BEN SİZE BUGÜN AHMET CAN AVŞAR I YAKINDAN TANIYAN BİRİSİ OLARAK ANLATACAĞIM,BU ÇOCUK...

yazılar

ÜLKE NEREYE GİDİYOR.!

ADALET,EŞİTLİK,DEVLET,MİLLET KAVRAMLARI NEDEN RAFA KALKIYOR,BİZİ YÖNETENLER NEDEN HER ŞEYİ KENDİ PENCERELERİNDEN DOĞRU GÖRME PEŞİNDELER,HALKIN ÇOĞUNLUĞU ÜLKE BATIYOR DERKEN NEDEN BİR...

yazılar

YERLİ ARAÇ VE TEMENNİMİZ..

Post Views: 45

yazılar

NE SÖYLEDİNİZ, NEDEN YAPTINIZ.?

Post Views: 77

yazılar

ÖZGÜR TÜRK SORUNLARA ÇÖZÜM DİYOR.

Post Views: 68

yazılar

Bir yıldız kaydı bu alemden/Ahmet Ünlü

DEMİREL döneminin A takımında olan döneminde müşteşarlık yapmış,daha sonra başbakanlık başdanışmanı AHMET ÜNLÜ VEFAT ETMİŞTİR.kendisi döneminde zor günler yaşamış firmaların...

yazılar

BÜYÜKANIT VEFAT ETTİ…

Yaşar Büyükanıt neden vef at etti? Türk Silahlı Kuvvetlerinin 25. Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt’tan gelen vefat haberi sonrası...

ÇEK VE SENET ÇEK VE SENET
yazılar

SÖZÜN DOĞRUSU/ÇEK VE SENET..

ÇEK VE SENET NE BÜYÜK NİMET.. Hep diyoruz ya çek döndü,senet protesto oldu lanet olsun,bir daha almayacağım,biz bu şekilde gidersek...

Trending

Kangal Yazılım Copyright © 2014 OrionMedyaTv