Connect with us

Dış gündem

El Chapo’nun oğlunu gözaltına alan polis, 150 kurşunla öldürüldü

on

Meksika’da 17 Ekim’de uyuşturucu karteli El Chapo’nun oğlunun gözaltına alınmasıyla ülke savaş alanına dönmüştü. Uyuşturucu kartelinin oğlunu gözaltına alan polisle ilgili korkunç haberi ajanslar servis etti. Polis otoparkta 150 kurşunla infaz edildi.

Meksika’da 17 Ekim’de uyuşturucu karteli El Chapo’nun oğlunu gözaltına alan polisle ilgili korkunç haber ortaya çıktı. Bir otoparkta köşeye sıkıştırılan polis, 150 kurşunla öldürüldü.

KURŞUN YAĞDIRDILAR

Meksika’nın Culiacan kentinde gerçekleşen olayda, El Chapo’nun oğullarından Ovidio Guzman Lopez’i gözaltına alan ekipte olduğu bildirilen ve yetkililer tarafından adı açıklanmayan polis, çarşamba günü gündüz vakti bir otoparkta içinde bulunduğu aracına kurşun yağdırılarak öldürüldü.

Görüntülerde koyu renkli bir aracın polisin aracına yaklaştığı ve en az 2 tetikçinin araçtan dışarı çıkıp, polisin içinde bulunduğu araca ateş açtığı görülüyor. Yetkililer, 30 saniye süren olayın ardından söz konusu polisin bedeninden ve aracından yaklaşık 150 kurşun çıktığını belirttiler.

MEKSİKA KARIŞMIŞTI

Bilinen adıyla Sinalao uyuşturucu kartelinin lideri El Chapo’nun oğlu 17 Ekim’de Culiacan’da gözaltına alınmış, şehirde güvenlik güçleri ile kartel arasında savaşı andıran bir çatışma başlamıştı. Çatışmaların şiddetlenmesinden sonra Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador, şehrin güvenliğini sağlamak için El Chapo’nun oğlu Ovidio Guzman Lopez’i serbest bırakmıştı.

NE OLMUŞTU?

Meksika polisi, uyuşturucu baronu Joaquin Guzman’ın oğlu Ovidio’yu yakalayınca, Culiacan kenti savaş alanına döndü. Polis yaşanan çatışmalar sonrası ağır silahlı kartel üyelerinin ortasında kalınca Ovidio’yu serbest bırakmak zorunda kaldı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, ağır silahlı kartel üyelerinin kent merkezindeki birçok yolu ateşe verdikleri araçlarla kapattıkları görüldü.

EL CHAPO JOAQUIN GUZMAN KİMDİR?

25 Aralık 1954 tarihinde Meksika’nın Sinaloa kentinde dünyaya gelen El Chapo lakaplı uyuşturucu baronu Joaquin Guzman, 2014 yılında devlet güçleri tarafından yakalandı ancak 14 Temmuz 2014’te hapishanede duşların altına 1,5 kilometre uzunluğunda tünel kazdırıp firar etti.

Amerikan yetkililer Guzman’ın yakalanması için gerekli bilgileri verene 5 milyon dolarlık ödül vadetmiştir. Kaçak olduğu süre içinde cinsel organını büyütme operasyonu geçirmiştir. Aralık 2015’te uyuşturucu ticaretini sabote ettikleri gerekçesiyle DEAŞ lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’yi tehdit etmiştir. 8 Ocak 2016 tarihinde yeniden yakalanmıştır.

El chapo'nun oğlu yakalanınca sokaklar savaş alanına döndü! olayların büyümemesi için serbest bırakıldıEl Chapo’nun oğlu yakalanınca sokaklar savaş alanına döndü! Olayların büyümemesi için serbest bırakıldı

Kaynak: DHAHaber Videosu: El Chapo’nun oğlunu gözaltına alan polis, 150 kurşunla öldürüldü

Devamını Gör
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment Login

Yorumun

Dış gündem

Ruhani’den çok konuşulacak itiraf: Devrimden bu yana en ağır günleri yaşıyoruz

on

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkenin 1979’daki devrimden bu yana en ağır günleri yaşadığını belirterek, “Şimdiye kadar petrol satışında ve bir petrol tankerinin hareketinde bu kadar sorun yaşamamıştık.” dedi.

İran’ın güneyindeki Kirman eyaleti yetkilileriyle bir araya gelen Ruhani, burada yaptığı konuşmada ülkenin petrol satışı ve geliriyle ilgili açıklama yaptı.

İran’ın normal şartlara sahip olmadığını ve çok ağır bir süreçten geçtiklerini ifade eden Ruhani, “Devrimden bu yana en ağır günleri ve ayları yaşıyoruz. Şimdiye kadar petrol satışında ve bir petrol tankerinin hareketinde bu kadar sorun yaşamamıştık.” diye konuştu.

YAPTIRIMLA SATIŞLAR DÜŞTÜ

İran’a 2011-2012 yıllarında yaptırım uygulanınca petrol satışının 1 milyona düştüğünü ancak nükleer anlaşmadan sonra 2 milyon 800 bin varile çıktığını hatırlatan Ruhani, “Ekonomiden anlamayanlar, ‘petrolü satmasak da önemli değil, kapısına kilit vururuz sonra satarız yine, madencilik ve çiftçilik faaliyetlerini de durdurabiliriz sonra yaparız’ diyebilir ancak kapıları kapatmak değil açmak hünerdir. Kuyuları yeniden aktif hale getirmek için nükleer anlaşmadan sonra 800 milyon dolar harcadık.” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK SIKINTISI YAŞANIYOR

İran’ın sadece ithalat için yılda yaklaşık 60 milyar dolar gerektiğini aktaran Ruhani, vergilerin ülke idaresi için ihtiyaç duyulan paranın sadece yüzde 30’unu karşıladığını ve petrolü satamamaları durumunda geriye kalan yüzde 70’inin temini için kaynak olmadığını kaydetti.

Kaynak: AAHaber Videosu: Ruhani’den çok konuşulacak itiraf: Devrimden bu yana en ağır günleri yaşıyoruz

Devamını Gör

Dış gündem

ABD’de 17 meclis üyesi, Başkan Trump’a yolladığı mektupla Erdoğan’ın ABD ziyaretine karşı çıktı

on

ABD Temsilciler Meclisi’nin Demokrat ve Cumhuriyetçi üyeleri, Başkan Donald Trump’a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyaretine karşı çıktıklarını ifade eden bir mektup yazdı. Mektupta Türkiye’nin Rusya ile yakınlaşması ele alınıyor.

ABD Temsilciler Meclisi’nin Demokrat ve Cumhuriyetçi üyeleri, Başkan Donald Trump’a yazdıkları bir mektupta Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyaretine karşı çıktıklarını ifade etti.

İkisi Cumhuriyetçi, 15’i Demokrat 17 Temsilciler Meclisi üyesinin imzaladığı mektupta Trump’a “Mevcut koşullar göz önünde bulundurulduğunda, Erdoğan’ın ABD’yi ziyaret etmesi son derece uygunsuz bir gelişmedir. Bu davet geri çekilmeli” çağrısı yapılıyor.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Demokrat Eliot Engel’in öncülük ettiği mektupta Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik olarak düzenlediği askeri harekatın ABD ulusal güvenliği açısından ‘felaket niteliğinde sonuçlar’ doğurduğu ve NATO içerisinde derin çatlakların oluşmasına neden olduğu ifade edildi.

Eliot Engel, Ekim ayının sonunda Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen ve hazırlayan Kongre üyeleri arasındaydı.

Söz konusu tasarıda Suriye harekatı nedeniyle Türkiye’deki kişi ve kurumlara yönelik bir dizi yaptırımın devreye sokulması öngörülüyordu.

“TÜRKİYE, RUSYA İLE YAKINLAŞIYOR”

Demokrat ve Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyelerinin Trump’a yazdığı mektupta Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerine de değiniliyor ve bir NATO müttefiki olan Türkiye’nin bu tür adımlarla Rusya’ya yakınlaştığı vurgusu yapılıyor.

Bugün ABD ziyareti için Ankara’dan hareket eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, yarın Trump ile Washington’da görüşmesi bekleniyor.

Erdoğan, ABD’ye hareket etmeden önce Ankara Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında görüşmenin Türkiye – ABD ilişkileri açısından sancılı bir dönemden geçilirken gerçekleşeceğini söyledi.

Erdoğan, basın toplantısında Türkiye’nin Suriye sınırında oluşturmak istediği ve ‘güvenli bölge’ olarak adlandırdığı alana da değindi ve “Terör örgütleri bu bölgeden çekilmiş değiller. Bunları Sayın Trump’la da konuşacağız” dedi.

Haber Videosu: ABD’de 17 meclis üyesi, Başkan Trump’a yolladığı mektupla Erdoğan’ın ABD ziyaretine karşı çıktı BBC

Devamını Gör

Dış gündem

İstifaya zorlanan Bolivya Devlet Başkanı Eva Morales kimdir?

on

Bolivya Devlet BaşkaNı Evo Morales, ABD destekli Bolivya Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanı Williams Kaliman’ın isteği üzerine, barışın sağlanması için başkanlık görevini bıraktığını duyurmuştu. Latin Amerika’nın en uzun süre görevde kalan ve ilk yerli devlet başkanı olan Evo Morales, 14 yıl Bolivya’yı yönetti.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, ABD destekli silahlı kuvvetlerin baskısı üzerine ülkede barışın sağlanması için istifa ettiğini duyurmuştu. Latin Amerika’nın en uzun süre görevde kalan ve ilk yerli devlet başkanı olan Evo Morales, Bolivya’yı 14 yıl yönetti.

SİYASİ KARİYERİ BİRKAÇ DÖNÜM NOKTASIYLA İNŞA EDİLDİ

Morales, Anayasa Mahkemesi’nin devlet başkanlığı süresini kısıtlayan yasada değişiklik yapmasıyla Ekim 2019 seçimlerinde dördüncü defa devlet başkanlığı için yarıştı.

Morales seçimi ilk turda kazandığını iddia etse de, seçimlere yolsuzluk karıştığını iddia eden muhalefetin büyük tepkisini çekti. Morales’in rakibi Carlos Mesa adaletsizlik yapıldığını savundu ve ülke haftalarca sokak gösterilerine sahne oldu. Protestocuların çağrılarına haftasonu Genelkurmay Başkanı da “İstikrarın sağlanabilmesi için Devlet Başkanı istifasını vermeli” açıklaması da eklendi. Morales, 10 Kasım’da televizyonlardan canlı yayınlanan konuşmayla istifa ettiğini duyurdu. Morales’in siyasi kariyeri, ülke ve Latin Amerika tarihi açısından önemli görülen birkaç dönüm noktasıyla inşa edildi.

KOKA YETİŞTİRİCİLERİNE DESTEKTEN SİYASİ KARİYERE

Evo Morales, ülkenin batısındaki Oruro bölgesinde doğdu. Ailesi bölgenin en geniş yerli ailelerinden olan Aymara ailesiydi.

İlk siyasi deneyimi, koka ağacı üreticilerinin oluşturduğu bir sendikayla başladı. Kokain üretiminde kullanılan koka, binlerce yıl And Dağları’nda dini amaçlarla, hastalıklarla mücadelede ve hafif uyarıcı etkisinden faydalanmak için kullanılırdı.

Morales devlet başkanlığına ilk olarak 2002 yılında aday oldu. Vaatlerinin başında Bolivya’nın yerli halkının ülke yönetimindeki çıkarlarını koruma ve savunma geliyordu. Yerli halk yüz yıllar boyunca yabancılaştırılmış ve ayrımcılığa uğramıştı.

Morales’in vaatleri, devlet başkanlığına ilk adaylığında beklediği başarıyı getirmedi ama ikinci denemesinde, Aralık 2005’te sandıktan birinci çıkıp devlet başkanı oldu.

İktidara geldiğinde yaptığı ilk işlerden biri yeni anayasa üzerinde çalışmaktı. Yeni anayasa Bolivya’yı ‘çok uluslu’ ve ülkenin farklı etnik gruplarını da daha iyi yansıtması için ‘laik’ devlet olarak tanıdı.

Morales, koka çiftçilerinin hakları için de mücadele etmeye devam etti. Koka yetiştirmenin yasal statüsünü korudu ve ABD’nin koka üretiminin tamamen durdurulması baskısına rağmen ticaretinin yapılabilmesi için de yeni düzenlemeler devreye soktu.

ABD İLE İLİŞKİLERİ GERGİNDİ

Amerikalı yetkililer, Devlet Başkanı Morales’i kokain üretiminin ve kaçakçılığının önüne geçmemekle suçladı. Morales ise, kokain üretimiyle mücadele ettiğini savundu ama dini ve kültürel gerekçelerle az miktarda koka yetiştirilmesine izin verdiğini söyledi. Morales’in ABD ile ilişkileri devlet başkanlığı boyunca gergindi.

Morales, 2008 yılında ABD’nin Sucre Büyükelçisi Philip Goldberg’i, hükümetine karşı komplo kurmakla suçlayıp sınır dışı etti ve ABD’nin Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi’nin Bolivya’daki operasyonlarını askıya aldı.

Evo Morales, 2013’te ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın da faaliyetlerini ‘muhalefeti desteklediği’ gerekçesiyle durdurdu.

‘PEMBE DÖNGÜ’ OLARAK BİLİNEN DÖNEMİN PARÇASIYDI

Morales, Güney Amerika’da 2000’li yılların başından bu yana iktidarda olan solcu liderlerin oluşturduğu ‘pembe döngü’ olarak bilinen dönemin parçasıydı. Kıtadaki solcu liderlerin çoğu son yıllarda muhafazakâr hükümetlere geçti.

Sosyalist lider Morales, iktidar geldikten kısa bir süre sonra kendi maaşında ve kabinesindeki bakanların maaşında kesintiye gitti. Ülkenin petrol ve gaz sanayiini yeniden kamulaştırma süreci başlattı. Gelir vergilerindeki artış Bolivya’nın kamu harcamalarını ve ülkedeki döviz rezervlerini artırmaya yardımcı oldu. Morales yönetimi, kamu projelerine ve yoksullukla mücadelede toplumsal programlara yatırımları artırdı. Morales iktidara geldiğinde yoksulluk 2006’daki %38 seviyesinden, 2018’de %17’ye düştü. Ama muhalefet, son iki yılda yoksulluğun yeniden yükseldiğini söylüyor.

Bolivya’daki orta sınıf arasında, Morales’in sol siyasetini ‘fazla radikal’ bulanlar oldu.

DENİZ ERİŞİMİ HAKKI

Muhalefet iktidarın yolsuzlukla da mücadelede zayıf kaldığını savunuyordu. Bolivyalıların birçoğu, yolsuzluğun Ekim 2019 seçimlerinde ülkenin en büyük sorunlarından biri olduğuna dikkat çekiyordu. Morales’in en büyük yenilgilerinden biri olarak, Şili’nin Bolivya’ya deniz erişimi sağlamaması gösterildi.

Ülke, Büyük Okyanus’a (Pasifik) erişimi 1884’te Şili ile girilen savaşın sonucunda kaybetti. Bolivya’nın o tarihten bu yana deniz erişimi için mücadelesi sürüyor. Birçokları için bu mesele ‘bir onur meselesi’.

Bolivya, kaybettiği deniz erişimi hakkını yeniden almak için 2018’de Uluslararası Adalet Divanı’na yaptığı başvurudan da sonuç alamadı. Morales’in halka ‘zafer çok yakında’ diye vaatte bulunduğu Divan başvurusunun başarılı olamaması destek kaybetmesine de neden oldu.

Evo Morales, birçok uluslararası iklim konferansında konuşma yaptı, her defasında da ‘Doğa Ana’ya saygı duyulması’ çağrısında bulunuyordu.

Ama doğaya saygı ile ekonomik kalkınma arasındaki dengeyi tutturmakta her zaman başarılı olamadı.

AMAZONLARI GEÇECEK YOL İNŞASI PLANI BÜYÜK TEPKİ GÖRDÜ

Devlet Başkanlığı’nın en tartışmalı konularından biri Amazonları geçecek büyük bir yol inşası planı oldu. Yerli halk, yol projesinin ormanların yasa dışı kesimine neden olacağını ve topraklarının gasp edilmesinin önünü açacağını savunuyordu.

Morales’in bu projesine karşı çıkanlar 2011’de sokaklara döküldü. Projeyi 2017’de raftan yeniden çıkaran Morales uluslararası toplumun kaygılarını ‘sömürgeci çevreciliğin bir şekli’ olarak niteliyordu.

Bolivya’da son olarak ülkenin doğu bölgesini saran yangınlara karşı sokaklara dökülen protestocular hükümet karşı gösteriler düzenledi.

Protestocular, Morales’in ‘kontrollü yangın’ olarak bilinen düzenlemeye son vermesi çağrısında bulundu. Bu uygulama çiftçilerin ekinlerini daha geniş alana yayabilmelerine yardımcı olduğu için vardı.

İSTİFAYA ZORLANDI

Yangınlara tepki gösterenlerin ellerinde Morales’in 2016 referandumunun sonuçlarını görmezden gelmekle suçlayan pankartlar vardı. 2016’da referanduma açılan konu, Bolivyalıların devlet başkanlığı süresinin uzatılıp uzatılmamasıydıo.

Çoğunluk ‘Hayır’ dese de, Morales’in partisi konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı ve devlet başkanlığı süresini kısıtlayan yasada değişikliğe gidildi. Muhalefet, Morales’in halkın iradesine karşı çıkıp iktidarda kalma hevesinde olduğunu söylüyordu. Morales ise sözünü verdiği reformların gerçekleşebilmesi için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu savunuyordu.

Ama Ekim 2019 seçimlerindeki başarısını tartışmalı bulanlar, tepkilerini sokaklara yansıttı. Haftalarca süren sokak gösterileri sonunda ise Morales istifaya zorlandı.

NE OLMUŞTU?

Bolivya’da 20 Ekim’de yapılan seçimlerden sonra başlayan protesto gösterilerine polisler de dahil olmuştu. Bunun üzerine 4’üncü kez Devlet Başkanı seçilen Evo Morales, darbe girişimi olduğunu açıklayarak halkı darbe girişimi karşısında demokrasiyi barışçıl bir şekilde müdafaaya çağırmıştı.

Evo Morales ise polislerin göstericilere katılmasından sonra darbe çağrılarının yapılması üzerine, halkı darbe girişimi karşısında demokrasiyi barışçıl bir şekilde müdafaaya çağırmıştı. 11 Kasım’da Bolivya’da yapılacak ve yüz binlerce insanın katılmasının beklendiği dev yürüyüş öncesinde Morales, görevi bırakmasını isteyenlere, “istifa etmeyeceğim” diyerek rest çekmişti.

Polis protestolarının artması üzerine Savunma Bakanı Javier Zavaleta ise, “Devlet Başkanı Evo Morales ve hükümetimiz, silahlı kuvvetlere hiçbir koşulda sokaklarda herhangi bir askeri operasyon yapılmayacağına dair kesin bir emir verdi” açıklamasını yapmıştı.

ABD destekli Bolivya Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanı Williams Kaliman, okuduğu bildiriyle Devlet Başkanı Evo Morales’in istifasını istemişti. Morales, ordunun istifasını istemesi üzerine ülkede barışın sağlanması için başkanlık görevini bıraktığını duyurmuştu.

Bolivya'da abd destekli darbe: genelkurmay başkanının istifasını istediği devlet başkanı morales görevi bıraktıBolivya’da ABD destekli darbe: Genelkurmay Başkanının istifasını istediği Devlet Başkanı Morales görevi bıraktı

BBC

Devamını Gör

Köşe Yazıları

yazılar

özgür türk sorunlar ve çözümler ile artık you tube de

yazılar

SÖZÜN DOĞRUSU / DAYANAMIYORUM BU ADALETSİZLİĞE..! HAYKIRIYORUM..!

Bu kadar insanın ölümüne sebep olan fetonun kancık itleri ve çekirdek kadro denilen şerefsiz soysuz hainler sanki hiç suçları yokmuş...

yazılar

ARINÇ,A KOZMİK ODA KONUSU NİHAYET AÇIKÇA SORULDU..SİZMİ AÇTIRDINIZ..?

Konuk olduğu yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bülent Arınç, “Kozmik Oda’yı siz mi açtırdınız” sorusuna “Hayır, bu külliyen yalandır ve...

#BAŞATIMI/HEZİMETMİ #BAŞATIMI/HEZİMETMİ
yazılar

BAŞARIMI….YOKSA ….?

Barış pınarı harekatı için medyada ,sosyal platformlarda çok şekilde söylemler oldu,peki objektif olarak bakıldığında gerçekten bir tehditole geri adımmı,yoksa bir...

yazılar

MEHMET SİYAM KESİMOĞLU,BAŞIN SAĞOLSUN..

KIRKLARELİ belediyesinin başarılı belediye başkanı annesinin vefaat ı ile sarsıldı,anne melahat kesimoğlu ani vefaati ile tüm kırklarelini yasa boğdu,melahat kesimoğlu...

yazılar

SİBER KAHRAMANLAR….!

Siz görmesenizde onlar çalışıyor,kendilerine gelen mail yoluyla her türlü ihbarı değerlendirip sonuç almak için gerekli hareketi başlatıyorlar,24 saat kesintisiz çalışıyorlar,nerede...

yazılar

BİR BOZKURT DAHA GÖÇ EYLEDİ.

Ülkü Ocakları’nın kurucu genel başkanı Aytekin Yıldırım, hayatını kaybetti. Ülkü Ocakları’nın kurucu genel başkanı Aytekin Yıldırım, bu sabah evinde hayatını...

#KÜRTLERE MUAZZAM PARA VERDİK.. #KÜRTLERE MUAZZAM PARA VERDİK..
yazılar

YPG VE KÜRTLERE MUAZAM PARA VERDİK..OLMADI.

trump, YPG’ye yapılan destekle ilgili, “Kürtler bizimle birlikte savaştı, ama bunu yapmaları için onlara muazzam para ödendi, donanım verildi” dedi....

#HAMİDİYE ..HERKES SUSAR. #HAMİDİYE ..HERKES SUSAR.
yazılar

SÖZÜN DOĞRUSU / HAMİDİYE DEYİNCE HERKES SUSAR..!

1902 YILINDA ABDÜLHAMİT han tarafından ilk su fabrikası olarak kurulduğundan bu yana İTANBUL AHALİSİNE milli bir su markası olarak hizmet...

yazılar

ADALET VARSA BU SORU CEVAPLANMALI..

Binali Yıldırım’ın servetindeki artışı soran gazeteci Mehmet Y. Yılmaz’a dava açıldı Gazeteci Mehmet Y. Yılmaz’a Binali Yıldırım ve ailesinin servetindeki...

Trending

Kangal Yazılım Copyright © 2014 OrionMedyaTv