Connect with us

Ekonomi

Franchise dehası Taylan Kaya’dan sektöre girmek isteyenlere altın değerinde tavsiyeler

on

Tavuk Dünyası’nın mucidi ve franchise dünyasında bayilerine en çok kazandıran kişi olarak tanınan Taylan Kaya, şimdide DOYUYO! markası ile dünyaya açılmak istiyor. İş hayatındaki sihirli dokunuşları ile gündeme gelen Kaya, kurduğu DOYUYO! markasını 3 ayda 10 şubeye ulaştırdı. İşte Kaya’dan sektöre girmek isteyenlere altın değerinde tavsiyeler.

İş hayatında sihirli dokunuşları ile gündeme gelen Taylan Kaya, franchise dünyasında bayilerine en çok kazandıran kişi olarak tanınıyor. Başarı abidesi olarak bilinen Kaya, iş hayatına baba mesleği olan gıda toptancılığı ile başladı. 19 yaşında elinde bir klasörle alışveriş merkezlerindeki lokantalara ürün satan Kaya, tecrübesini her geçen gün artırarak mesleğine yansıtmaya devam etti.

TAVUK DÜNYASI’YLA DESTAN YAZDI

Taylan Kaya, 1998 yılında Sultanahmet Köftecisi’nden ilk bayiliği alarak 3 yılda 18 şubeye ulaştı. 2011 yılında kurduğu Tavuk Dünyası’nı ise 2014 yılında 80 şubeye ulaştırdıktan sonra 2015 yılında bir yatırım şirketi olan Mediterra’ya hisselerinin yüzde 51’ini sattı. Kalan hisseleri ise 2017 yılında Tavuk Dünyası 125 şubeye ulaşmış iken devrederek satışı tamamladı. Tavuk Dünyası şu anda 200 şubeye ulaştı.

HEDEF ÜLKE SINIRLARI DIŞINA TAŞIMAK

Kaya, iş dünyasındaki başarılarına her geçen gün bir yenisini daha ekledi. Pardo Food çatısı altında 2018 yılında Carmelo Coffe, 2019 yılında DOYUYO! markalarını kurdu. Carmelo Coffee, bir yılda 6 şubeye, DOYUYO! ise 3 ayda 10 şubeye ulaştı. DOYUYO!’nun 2020 yılında açılması planlanan 20 şubesinden 6 tanesinin ise anlaşmaları yapıldı. Şu anda her iki markayı da büyüterek ülke sınırları dışına taşımak ve özellikle DOYUYO!’yu bir dünya markası yapmak için çalışıyor.

Yıllardır sektörün içerisindeki başarılarıyla tanınan ve Tavuk Dünyası’nın mucidi olarak bilinen Taylan Kaya ile gıda sektöründe franchise konusunu tüm ayrıntıları ile konuştuk. İşte Kaya’nın Haberler.com’a özel olarak verdiği röportaj:

Franchise sistemi nedir? Nasıl yürür?

Franchise sistemi ülkemizde markanın kazandığı bayinin ise bu kazanımın bir parçası olduğu genel kanısına dayanan, bayisine mal satan ve ondan düzenli olarak ciro primi toplayan, bayiyi kirası ve diğer giderleri ile başbaşa bırakan bir sistem olarak görülüyor. Hâlbuki franchise sistemi en kısa açıklaması ile bir ortaklık yapısıdır. Bayi şube yatırımı için, marka ise merkez yatırımı için para harcar. Merkez ayağını marka yönetir, şube ayağını bayi yönetir.

Merkez ucuz ve ekonomik ürünler tedarik ederek bayinin dışarıdan alamayacağı fiyatlar ile bayisine malzeme tedariği sağlar. Bayi bu ürünleri müşterilerine satar ve para kazanır, kazancının bir kısmını operasyon masrafları için ciro primi olarak merkeze öder. Bayi para kazanmaz ise veya kazandığı para yeterli seviyede değil ise merkeze ciro primi ödemesi mantık dâhilinde olmaz. Sonuçta bu bir ortaklık yapısıdır ve kâr var ise bölüşülmeli, zarar var ise aynı şekilde paylaşılmalıdır.

Bireysel girişim mi, bayilik sistemi mi tercih edilmelidir?

Bireysel girişimlere göre her zaman ağır basan bayilik sistemi olur. Kısaca anlatmak gerekirse sağlam bir alt yapı sistemine sahip bir marka ile ilerlemek; standart ürün alımını, standart ürün reçetelerini, yaklaşık 250 kalem malzemenin tek bir sipariş ile şubelere teslim edilmesini, kuralları olan bir işletme sisteminin içinde olmayı garantiler. Daha bir çok etken ile birlikte yatırımcı mutfağa enerji harcamadan direk satışa odaklanır ve gerisini marka tarafına bırakır. Ancak merkez üzerine düşenleri yapmıyorsa kendi markanızı kurmayı düşünebilirsiniz.

SEKTÖRE GİRMEK İSTEYENLERE ALTIN DEĞERİNDE TAVSİYELER

“Bize aylık royalty bedelini yollayın, ürünleri kendiniz hazırlayın.” diyen markadan bayilik almak yerine kendi markanızı kurun.

Franchise kontratı imzalandığında bir ortaklık başlar. Bir yerde ortaklık varsa her iki tarafın da üzerine düşen yükümlülükler vardır.Bir yatırımcı bir markanın bayiliğini aldığında genel merkezin kendisine ne gibi kolaylıklar sağladığını iyi araştırmalıdır. “Biz merkez olarak hiçbir şeye karışmayız, bize aylık royalty bedelini yollayın, ürünleri kendiniz hazırlayın.” diyen markalardan oldum olası korkmuşumdur. Açıkcası böyle bir sisteme dahil olacağıma “Madem her şeyi ben yapacağım kendi markamı kendim kurmalıyım.” daha doğru bir düşüncedir. Hatta kendisinde bu kabiliyeti görebilen ve yeterli deneyime sahip girişimcilere bir marka sahibi olmalarını önerebilirim. Bu bağlamda bakarsak yukarıda da bahsettiğim gibi bayi sadece satışa odaklanacağı bir sisteme dahil olursa, genel merkez diğer bir ortak olarak işin mutfak kısmını çözen bir partner olursa, ortaya sağlıklı bir işletme çıkacaktır.

Markanın arkasında kim olduğunu araştırın

Öncelikle markanın arkasında kimlerin olduğu, deneyimleri, vizyon ve misyonlarının iyi araştırılması gerekir. Özetle bayilik sisteminin para kazandırması ve sağlıklı olması için 3 temel unsurun bir araya gelmesi şart; bunlar, doğru marka, doğru yatırımcı ve doğru noktadır. Geri kalan detaylar deneyim ve iyi bir vizyon gerektirir.

Bayinin ve merkezin sorumlulukları iyi belirlenmiş olmalıdır

Bayinin yükümlülükleri ayrı, merkezin yükümlülükleri ayrıdır. Merkez sürekli ürün geliştirmeli, bayinin eksikleri için çalışmalı ve bayisine olabildiğince alt yapısı hazır sadece satışa yönelik bir işletim sistemi sunmalıdır. Bayi ise şubesini genel sağlık ve satış kurallarına uygun yönetmeli ve sürekli müşteri biriktirmelidir. Kısaca merkez bayisine bunları anlatmalı öğretmeli ve asla bu konuda yalnız bırakmamalıdır. Bu da deneyim gerektiren, yıllar gerektiren bir unsurdur.

Başarısızlığınızın nedenlerini bulup hızlıca onarın, gerekirse merkezden destek isteyin

Franchise sisteminde, yanlış yerde yatırım, yanlış girişimci, yanlış marka yöneticisi gibi eksiler her zaman başarısızlığı doğurur. Bunların hepsinin doğru olduğunu varsayarsak işletmede zafiyet varsa yine başarısızlık kaçınılmaz olur. Ya da bazı kriterler eksik ise, marka doğru, girişimci doğru diyelim ama acele ile veya doğru olmayan bir fizibilite ile yanlış noktada şube açılışı hem başarısızlığı getirir hem de markaya olan güveni sarsar ki, bu en kötüsüdür. Markanın geleceğini etkiler.

Önceki markamız olan Tavuk Dünyası’nda 120 mağaza için yer seçimi yaptık ve sadece Rize şubesi para kazanamadı. Merkez olarak verdiğimiz destek ile bu şubeyi farklı bir noktaya taşıyarak bayiyi zarar etmekten ve onca yatırımı heba etmekten kurtarmış olduk. Zaten bu sebeplerdendir ki; 120 şubeyi sadece 36 bayimiz işletiyordu, memnun bayiler sürekli yeni şubeler açarak hem kendilerini hem markayı büyüttüler. Bugün hemen hepsi ile saygı ve sevgi çerçevesinde büyük bir aile gibi görüşebiliyor olmamız en büyük altın bileziğimiz olsa gerek.

İşinizle yakından ilgilenin

Başarılı bir işletme için işiyle yakından ilgili bir yatırımcı çok önemlidir. Mutsuz müşteri 23 yıl konuşur diye bir makale okumuştum, oradaki sıralamanın en üstünde aldatılan müşteri geliyordu. Müşteriyi aldatmaya çalışmak, olduğundan az ürün vermek, soğuk servis yapmak, hijyen kurallarına uymamak, gülmeden hizmet vermek gibi etkenler,doğrudan başarıyı engeller.

Paranızı boşa harcatacak franchise işbirliklerinden uzak durun

Bayiye yanlış yatırım yaptırılmamalıdır. Bayi hiçbir zaman yatırım aracı olarak düşünülmemeli, bir marka doğru fizibilite ile tabelasını asacağı kadar değerli bir noktayı bulduğunda ve kendisi açacakmış gibi düşündüğünde mantıklı bir matematik çalışıyorsa işte o zaman bayilik vermeye değer bir yerdir ve franchise edilebilir. Deneyelim görelim düşüncesi ile yatırımcıların cebindeki parayı olur olmaz yerlere mağaza açtırarak harcatan markalar, maalesef kısa süreli maceraların sonunda mahkeme koridorlarında ilişkilerini sonlandırıyorlar, sermaye de marka da bu işlerden büyük zarar görüyor. Gerçekten acı bir durum.

Devamını Gör
Yorum Yap

Notice: Undefined variable: user_ID in /home/u7595186/public_html/wp-content/themes/zox-news/comments.php on line 49

You must be logged in to post a comment Login

Yorumun

Ekonomi

Son Dakika: Merkez Bankası yıl sonu dolar ve enflasyon tahminini açıkladı

on

Son dakika: Merkez Bankası yıl sonu dolar tahminini 5,91 TL’ye, yıl sonu enflasyon tahminini ise yüzde yüzde 12,18’e düşürdü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Kasım ayı beklenti anketini açıkladı. Buna göre yıl sonu dolar tahmini 6,05 TL’den 5,91 TL’ye düşerken, yıl sonu enflasyon tahmini ise yüzde 12,69’dan yüzde 12,18’e düştü.

ENFLASYON TAHMİNİNİ DÜŞÜRDÜ

Reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ve profesyonellerden oluşan 66 katılımcı ile gerçekleştirilen ankete göre, cari yıl sonu TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 12,69 iken , bu anket döneminde yüzde 12,18’e geriledi. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 11,18 iken, bu anket döneminde yüzde 10,46 oldu. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 9,76 ve yüzde 9,16 olarak gerçekleşti.

FAİZ BEKLENTİSİ GERİLEDİ

BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 15,88 iken, bu anket döneminde yüzde 13,56’ya geriledi. TCMB Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti cari ay beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 15,86 ve yüzde 13,83 olarak gerçekleşti.

YIL SONU DOLAR BEKLENTİSİ 5,91 TL’YE GERİLEDİ

2019 yıl sonu dolar beklentisi bir önceki anket döneminde 6,05 TL iken, bu anket döneminde 5,91 TL’ye geriledi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla 6,41 TL ve 6,32 TL olarak gerçekleşti.

CARİ DENGE BEKLENTİSİ

2019 yılı cari işlemler dengesi beklentisi, bir önceki anket döneminde -0,9 milyar dolar iken bu anket döneminde 0,6 milyar dolar oldu. 2020 yılı cari işlemler dengesi beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla -12,8 milyar dolar ve -13,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

BÜYÜME BEKLENTİSİ

GSYH 2019 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 0,09 iken, bu anket döneminde yüzde 0,3 oldu. 2020 yılı büyüme beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 3,0 ve yüzde 3,1 olarak gerçekleşti.

Haber Videosu: Son Dakika: Merkez Bankası yıl sonu dolar ve enflasyon tahminini açıkladı

Devamını Gör

Ekonomi

Seçimlerde İmamoğlu’nu destekleyen grup, İBB binası önünde su zammını protesto etti

on

Seçimlerde Ekrem İmamoğlu’na açık destek veren Halkevleri üyesi yaklaşık 20 kişilik bir grup, İBB’nin Saraçhane’deki binası önünde su zammını protesto etti. Grup adına açıklama yapan Halkevleri Beşiktaş Şube Başkanı Murat Yıldırım, “Suya zam yapmayı aklınızdan çıkarın” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) binası önünde “su zammı” protestosu yapıldı.

GRUPLA POLİS ARASINDA İTİŞME YAŞANDI

Halkevleri üyesi yaklaşık 20 kişilik bir grup, Kasım ayı meclis toplantısı öncesi İBB’nin Saraçhane’deki binası önüne geldi. İBB’nin giriş kapısında toplanmak isteyen gruba polis izin vermedi. Grupla polis arasında itişme yaşandı. Bunun üzerine eylemciler, İBB’nin yan kapısına geçerek basın açıklaması yaptı.

“HİÇBİR HAKLI GEREKÇE BULAMAZSINIZ”

Halkevleri Beşiktaş Şube Başkanı Murat Yıldırım, “İstanbul’da yaşana milyonlarca emekçi sadece musluktan akan suya değil paketlenmiş içme suyuna da para vermektedir. İBB Hamidiye suyunu satış rakamlarını övmeden önce her hanede içilebilir temiz içme suyunun akmasını sağlamalıdır. Biliyoruz ki bu mümkün. İBB yönetimini bir kez daha uyarıyoruz. Suya zam yapmayı aklınızdan çıkarın. Hiçbir haklı gerekçe bulamazsınız” diye konuştu.

28 KASIM’DA GÖRÜŞÜLECEK

İSKİ’nin su zammı teklifi 28 Kasım’daki İSKİ Genel Kurulu’nda görüşülmesi bekleniyor.

“İMAMOĞLU’NA OY VERİN” ÇAĞRISI YAPMIŞLARDI

Halkevleri eş genel başkanları Dilşat Aktaş ve Nuri Günay, yazılı bir açıklama yayımlayarak 23 Haziran’da tekrarlanacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde Ekrem İmamoğlu’na oy verme çağrısı yapmıştı.

Kaynak: DHAHaber Videosu: Seçimlerde İmamoğlu’nu destekleyen grup, İBB binası önünde su zammını protesto etti

Devamını Gör

Ekonomi

Bankaların yüksek komisyon ve masraf ücretlerine son! Artık Merkez Bankası belirleyecek

on

Bankacılık sektörünün net kârını aşan, tüketiciyi bezdiren fahiş komisyon ve ücret oranlarına neşter geldi. Meclis’ten geçen yasa ile ücret, masraf ve komisyonda azami miktarı belirleme yetkisi Merkez Bankası’na geçti.

Bankaların ücret, komisyon, EFT ve havale gibi işlemlerde tüketiciyi bezdiren uygulamalarının sonunu getirecek yasa Meclis’ten geçti. TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen kanunla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) 6493 Sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun kapsamındaki görev ve yetkileri Merkez Bankası’na devredilecek, Merkez Bankası ödemeler alanındaki yetkili otorite olacak.

MERKEZ BELİRLEYECEK

Banka kartları ve kredi kartları ile ilgili yürütülecek “takas ve mahsup” faaliyetlerine ilişkin ifadeler de 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’ndan çıkarılacak. Merkez Bankası’na ödeme hizmeti kapsamındaki belirli bir işlem türüne ilişkin olarak herhangi bir isim altında işlemin taraflarından birinin aldığı ücret, masraf, komisyon ve diğer menfaatlerin nitelikleri ile azami miktar ya da oranlarını tespit etme, bunları kısmen veya tamamen serbest bırakma yetkisi veriliyor. Yeni düzenleme ile bankaların azami faiz oranlarının yanı sıra her türlü işlemden elde ettikleri ücret masraf, komisyon ve hizmet bedelleri için azami miktar veya oranları tespit etmeye Merkez Bankası yetkili olacak.

REKOR GELİR ELDE EDİLDİ

Bankacılık sektörü, bu yılın ilk 9 ayında 36,4 milyar TL net kâr elde ederken, kredilerden alınan ücret ve komisyon gelirleri 11,9 milyar TL, bankacılık hizmet gelirleri ise 36,3 milyar TL olarak gerçekleşti. Komisyon ve hizmet gelirlerinin toplamı, sektörün net kâr rakamının üstüne çıktı. Merkez Bankası, geçen ay firmaların en fazla şikayetçi olduğu kredi komisyon oranlarına da müdahale etmişti. Merkez Bankası, bankaların ticari işletmelerden alacağı kredi komisyon oranında üst sınırı yüzde 1,6 olarak belirlemişti.

YENİ BİRLİK KURULUYOR

Yasa ile, Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği kurulacak. Ödeme ve menkul kıymet mutabakat sistemlerine ilişkin yürütülen gözetim faaliyetleri kapsamında, gözetim faaliyetlerinin sistem işleticisi ile birlikte sistem katılımcıları, mutabakat kuruluşu, bağlantılı diğer sistemler ile dış hizmet sağlayıcıları gibi faaliyetleri sistemin çalışmasıyla yakından ilgili tüm tarafları kapsaması ihtiyacını karşılamak için Merkez Bankası’nın gözetim faaliyetlerinin etkinliği artırılıyor. Merkez Bankası, sistemlerin kesintisiz işletimini sağlamak amacıyla sistemik öneme sahip kurulmuş ve kurulacak sistem işleticilerine hissedar olabilecek. (Sabah)

Haber Videosu: Bankaların yüksek komisyon ve masraf ücretlerine son! Artık Merkez Bankası belirleyecek

Devamını Gör

Köşe Yazıları

yazılar

SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERLE

SÖZÜN DOĞRUSU EVLİLİK/ EVET GENÇLERİMİZİ AYNEN ÖZGÜR BEYİN DEDĞİ GİBİ BİR EVE KOYARAK ONLARI EVLENMİŞ SAYIYORUZ,BİZ BU TAVSİYELERE KULAK VERECEK...

yazılar

özgür türk sorunlar ve çözümler ile artık you tube de

Okunma Sayısı: 376

yazılar

SÖZÜN DOĞRUSU / DAYANAMIYORUM BU ADALETSİZLİĞE..! HAYKIRIYORUM..!

Bu kadar insanın ölümüne sebep olan fetonun kancık itleri ve çekirdek kadro denilen şerefsiz soysuz hainler sanki hiç suçları yokmuş...

yazılar

ARINÇ,A KOZMİK ODA KONUSU NİHAYET AÇIKÇA SORULDU..SİZMİ AÇTIRDINIZ..?

Konuk olduğu yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bülent Arınç, “Kozmik Oda’yı siz mi açtırdınız” sorusuna “Hayır, bu külliyen yalandır ve...

#BAŞATIMI/HEZİMETMİ #BAŞATIMI/HEZİMETMİ
yazılar

BAŞARIMI….YOKSA ….?

Barış pınarı harekatı için medyada ,sosyal platformlarda çok şekilde söylemler oldu,peki objektif olarak bakıldığında gerçekten bir tehditole geri adımmı,yoksa bir...

yazılar

MEHMET SİYAM KESİMOĞLU,BAŞIN SAĞOLSUN..

KIRKLARELİ belediyesinin başarılı belediye başkanı annesinin vefaat ı ile sarsıldı,anne melahat kesimoğlu ani vefaati ile tüm kırklarelini yasa boğdu,melahat kesimoğlu...

yazılar

SİBER KAHRAMANLAR….!

Siz görmesenizde onlar çalışıyor,kendilerine gelen mail yoluyla her türlü ihbarı değerlendirip sonuç almak için gerekli hareketi başlatıyorlar,24 saat kesintisiz çalışıyorlar,nerede...

yazılar

BİR BOZKURT DAHA GÖÇ EYLEDİ.

Ülkü Ocakları’nın kurucu genel başkanı Aytekin Yıldırım, hayatını kaybetti. Ülkü Ocakları’nın kurucu genel başkanı Aytekin Yıldırım, bu sabah evinde hayatını...

#KÜRTLERE MUAZZAM PARA VERDİK.. #KÜRTLERE MUAZZAM PARA VERDİK..
yazılar

YPG VE KÜRTLERE MUAZAM PARA VERDİK..OLMADI.

trump, YPG’ye yapılan destekle ilgili, “Kürtler bizimle birlikte savaştı, ama bunu yapmaları için onlara muazzam para ödendi, donanım verildi” dedi....

#HAMİDİYE ..HERKES SUSAR. #HAMİDİYE ..HERKES SUSAR.
yazılar

SÖZÜN DOĞRUSU / HAMİDİYE DEYİNCE HERKES SUSAR..!

1902 YILINDA ABDÜLHAMİT han tarafından ilk su fabrikası olarak kurulduğundan bu yana İTANBUL AHALİSİNE milli bir su markası olarak hizmet...

Trending

Kangal Yazılım Copyright © 2014 OrionMedyaTv